Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Alarko’dan Yatırım Atağı

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vedat Alaton, birçok sektörde hem yurtiçinde hem de yurtdışında yatırıma odaklandıklarını söyledi. 2006 yılında turizme 400 milyon dolarlık yatırım yapacaklarını belirten Alaton, yüzde 50 ortak oldukları klima üreticisi Carrier’ın, Avrupa’nın üretim üssünü Türkiye’de kurması üzerine gelen talepleri yetiştirmek için de 20 milyon dolarlık yeni revizyon yaptırımı yapacaklarını söyledi. Tunçbilek’te mevcut kömür santralını rehabilite edip yeniden devreye almak için 300-400 milyon dolarlık bir yatırım yapacaklarını kaydeden Alaton, yurtdışı yatırımda da özellikle çevre ülkelere yayılacaklarını ifade etti.

Taahhüdün öncelikli sektörleri olduğunu, bunu sanayi ve ticaretin izlediğini bildiren Alaton, "Alarko Carrier ortaklığı çok önemli. Arazi geliştirme işlerimiz var. Alkent projelerimiz söz konusu. Enerji işi bizim için çok önemli, bu alanda Fransızlarla bir ortaklığımız var. Şu anda onlarla 100 mega watt civarında enerji üretimimiz söz konusu. Kırklareli’nde bir gaz santralımız var, onu bitirdik. 3-4 ay içinde devreye girecek" dedi. Turizmde, özellikle büyük şehirlere konsantre olmak istediklerini, butik otel türü 4 yıldızlı ve 5 yıldızlı oteller açmayı düşündüklerini bildiren Alaton, ilk hedeflerinin İstanbul, İzmir ve Ankara olduğunu açıkladı. Alkent’te göl çevresinde 65 villalık bir projelerinin söz konusu olduğunu, ilkbahar ya da yaza doğru temel atmayı düşündüklerini açıklayan Alaton, İstanbul Riva’da da 3-4 bin konutluk bir projelerinin bulunduğunu dile getirdi.

Bodrum’da da sadece otel değil, yazlık konut geliştirme projelerinin olduğunu bildiren Alaton, "Turizmde bu projeyle birlikte önümüzdeki sene için aşağı yukarı 400 milyon dolarlık bir yatırımımız olacak. Alarko, otel işletmesi konusunda çok iyi konumda burda bize teklifler geliyor" diye konuştu.

"Milli Piyango ve enerji ile ilgiliyiz"

Milli Piyango’nıın özelleştirmesine gireceklerini, enerji özelleştirmelerinde de imkanları değerlendireceklerini anlatan Alaton, "Ağırlıklı olarak bildiğimiz konulara yönelik yatırımlarımız olacak. Enerjide, hedefimiz üretimi daha artırmak. Türkiye’de 2006 sonrasında enerji açığı olacağına inanıyoruz. Biz ürettiğimiz enerjinin tamamını satıyoruz. Üç hidrolik santralımız var. Enerjideki toplam yatırımımız 120 milyon dolara denk geliyor" diye konuştu.

"Tunçbilek’e yatırım"

İşletme Devir Hakları Projesi’ni tekrar hayata geçirmeyi planladıklarını anlatan Alaton, "Tunçbilek santralına yerel bir şirket teklif vermişti. Ama bu konuda uzman olmadıkları için uzman şirket aradılar. Bize geldiler, Alarko’nun en doğru bir partner olacağını inandılar. Bizle anlaştılar. Biz de bu proje yeniden nasıl hayata geçirilir diye Enerji Bakanlığı ile temastayız" dedi. Alaton, mevcut kömür santralını rehabilite edip yeniden devreye alacaklarını, burda aşağı yukan 300-400 milyon dolar civarı bir yatırım yapacaklarını bildirdi.

Yatırım konusunda ağırlığı Türkiye’ye vereceklerini ve Türkiye’nin önemli bir piyasa olduğunu açıklayan Alaton, Kazakistan, Rusya ve Japonya’da da önemli işler yaptıklarını söyledi. Cezayir’de önemli bir projelerinin olduğunu, Türkmenistan ve Özbekistan’da teslim ettikleri projelerin olduğunu ifade eden Alaton, "Türkmenistan ve Özbekistan’da tekrar iş yapmayı düşünüyoruz. Körfez ülkelerinde yeni isler geliştiriyoruz. Bulgaristan’da çok gelecek görüyoruz, oraya bir iki teklif verdik" dedi.

Enerji konusunda ağırlığı Türkiye’ye vereceklerini, çünkü buralarda büyük potansiyel gördüklerini kaydeden Alaton, yabancı ortaklarla büyük yatırımlara gireceklerini bildirdi. Enerjide çevre ülkelere de girmeyi amaçladıklarını kaydeden Alaton, Bulgaristan, Romanya ve Ortadoğu’yu inceleyeceklerini ve Irak’taki gelişmelere göre orda büyük ihtiyaç duyulacak enerji altyapıları ile ilgileneceklerini bildirdi.

Eskisehir-İstanbul arası demiryolunun 6 ay içinde Devlet Demiryolları tarafından ihale edileceğini burda ciddi olarak yer almak istediklerini bildiren Alaton, Ankara-Eskişehir hattının şu anda Alarko’nun İspanyollar’la birlikte götürdüğünü, bunun Eskişehir İstanbul bağlantısını da yapmayı istediklerini anlattı. Alaton, burda yaklaşık 700 milyon dolarla bir milyar dolar arasında yatırım olacağını açıkladı.

"Carrier, üretimi ülkemize kaydırıyor"

Mevcut radyatör fabrikalarını daha da büyüteceklerini, burada kapasite artırımına gideceklerini anlatan Alaton, onun da bu yılın ortalarında devreye gireceğini bildirdi. Alaton, burda yaklaşık 20 milyon dolarlık yatırım öngördüklerini belirterek, "Önemli olan, Carrier Avrupa’daki üretimlerini hızlı bir şekilde Türkiye’ye kaydırıyor. Türkiye’nin hem kaliteli işçiliği hem de rekabet avantajı var. Bu nedenle Carrier birçok tesislerini Avrupa’da kapatıp Türkiye’ye kaydırıyor. Bu da bizim için gurur verici" diye konuştu.

Tümünü Temizle
Karşılaştır