Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Alarko’dan Tüketiciye Uyarı: Kombi Beyaz Eşya Değil

Anadolu’da birçok bölgeye doğalgaz gelmesiyle birlikte önümüzdeki 5 yıl sonunda iç piyasada kombi satışlarının 700 bin adede ulaşacağı tahmin ediliyor. Kombi, radyatör, tesisat ve işçiliği ile doğalgaz pazarı 1.2 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklük oluşturacak. Kullanım kolaylığı, temizliği, az yer kaplaması ve sessiz çalışması nedeniyle kombi kullanımı Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de gün geçtikçe yaygınlaşıyor. İnsanların konfor beklentilerine paralel olarak, kombi cihazları da teknolojik açıdan sürekli gelişiyor: Otomatik kontrol sistemlerine geçişle birlikte kombiler tüketiciye artık daha fazla konfor ve yakıt tasarrufu sağlıyor.

Artan rekabet koşulları ile birlikte pazardaki firma sayısı da sürekli artış gösteriyor. Alarko Carrier’ın kombi satışlarını iki yıl öncesine göre yüzde 50 arttırdığını ve tek vardiyada 50 bin adet kombi üretebileceğini belirten Alarko Carrier Pazarlama Şubesi Müdür Yardımcısı Kemal Bıçakçı, “Tüketici artık çok daha bilinçli olmak zorunda, çünkü çok sayıda marka ve farklı özelliklere sahip cihazlar var” diyor. Bıçakçı, “Kombi alırken, ısıtacağı mahallin büyüklüğü ve ısı kaybı (binanın konumu, izolasyon şekli, pencere büyüklükleri vb.), montajı yapılacak mahallin özellikleri, banyo sayısı, kullanıcının cihazdan beklentileri ve evde kaç kişinin yaşayacağı gibi sorulara mutlaka yanıt aranması gerekiyor” dedi.

Alırken Dikkat

Bıçakçı’ya göre kombi alırken beyaz eşya alır gibi değil, bir teknik ekibin gözlemi ve raporu doğrultusunda hareket edilmeli. Kombinin montajının yetkili bayiler ve uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğini ifade eden Bıçakçı, tüketicinin kombinin uluslararası standartlara ve CE’ye uygun olup olmadığını kontrol etmesi gerektiğini söyledi. Bıçakçı, kış aylarında ısınmak için gerektiğinden daha fazla para ödediğimizi, çevre dostu doğalgazın diğer yakıtlara göre daha ucuz olmakla beraber alınacak ilave tedbirlerle yakıt sarfiyatının yüzde 20-25 mertebesinde azaltılabileceğini belirtti. Çatı izolasyonu olmayan evlerde ısı kaybının yüzde 20 daha fazla olduğunu, bu nedenle çatıların izolasyonunun yapılması gerektiğini, konutlardaki toplam ısı kaybının yüzde 15’inin pencere ve kapılardan olduğunu, “sıcaklığın içeride kalması için pencerelere ısı cam yapılmasının, geceleri ise perdelerin örtülü olmasının enerji tasarrufu sağlayacağını, radyatörlerin örtülmesinin verimlerini yüzde 10-15 düşürdüğünü ve yakıt sarfiyatının artmasına neden olduğunu“ vurguladı.

Bıçakçı, oda sıcaklığındaki 1 derecelik artışın yakıt sarfiyatını yüzde 5 arttırdığını, bu nedenle yaşam mahallerinin standartların öngördüğü sıcaklıklara göre kontrol edilmesi gerektiğini ve bunu sağlayan sıcaklık ayarlı oda termostatı veya program saatlerinin kullanılmasını öneriyor. Yatma sonrasında ve kullanıcının uzun süreli evde bulunmadığı saatlerde cihazların düşük sıcaklıkta çalıştırılmasını da tavsiye ediyor.

Tümünü Temizle
Karşılaştır