Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Alarko’dan Asya’ya 5’inci Havaalanı

Alarko Şirketler Topluluğu’nun liderilğindeki konsorsiyum tarafından Kazakistan’ın başkenti Astana’da gerçekleştirilen uluslararası havalimanı, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından törenle hizmete açıldı. Alarko Holding Başkanı İshak Alaton, "Alarko Grubu olarak kardeş ülke Kazakistan’a hizmet arzumuz devam ediyor. Yeni ve daha büyük projeler için hazırız. Emirlerinizi bekliyoruz" dedi. Alarko’nun Orta Asya’da Türkmenistan’da Aşkabat, Özbekistan’da Semerkant, Buhara ve Urgenç havaalanlarından sonra beşinci havaalanı projesi olan Astana Uluslararası Havalimanı’nın temeli, 2002 yılında atılmıştı.

Başbakan Daniel Ahmedovun da katıldığı törende konuşan Nursultan Nazarbayev, havalimanlarının bir şehrin kartviziti olduğunu belirterek, Astana Havalimanı’nın uluslararası normlara uygun yapıldığını belirtti.

Havalimanının çok kısa sürede yapıldığını belirten Nazarbayev, güzel ve kullanışlı bir havalimanı olduğunu ifade ederek, yapımına katkıda bulunan herkese teşekkür etti.

"Mimariye katkıda bulundu"

Astana Uluslararası Havalimanı’nın yapılmasına 22 milyon Japon Yeni tutarında kredi sağlayan Japonya’nın Kazakistan Büyükelçisi Toskio Tsunozaki de, şehrin mimarisine katkıda bulunan çok değerli bir havalimanı insaatı gerçekleştirildiğini söyledi. Japon Büyükelçi, Astana’nın su ve kanalizasyon projesi için kredi konusunda da hazırlık yaptıklarını kaydetti.

Alaton’dan Kazakça öğrenme sözü

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton konuşmasının başında Kazakça öğrenmeye başladığını belirterek, "Sonraki törende Kazakça hitap edeceğime söz veriyorum" dedi.

Bugünün kendileri için unutulmaz, heyecan verici bir gün olduğunu ifade eden Alaton, zor hava koşullarına karsın 2 yıl 4 ay gibi bir sürede, gece gündüz çalışarak havalimanını hizmete açmayı başardıklarını söyledi.

Alaton, Astana Havalimanı’nın uluslararası normlarda son derece modern ve yüksek IcaMteye sahip olduğunu belirterek, "Astana büyüyor ve güzelleşiyor. Şehir büyük bir şantiye. Alarko Grubu olarak kardeş ülke Kazakistan’a hizmet etme arzumuz devam ediyor. Birlikte çalıştığımız Kazak teknisyenler ve işçilerle yeni ve daha büyük projeler için hazırız, emirlerinizi bekliyoruz" dedi.

İshak Alaton, 444 km uzunluğundaki Batı Kazakistan yol projesini de, SSCB eski başkanlarından Brejnev’in yeğeni Vladamir Brejnev’in başkanı olduğu Transstroy şirketi ile ortak girişim olarak yürüttüklerini bildirdi.

Alaton, açıklamaları sırasında Astana Havalimanı projesinde Türk granitlerini kullandıklarını vurgularken, "Çin graniti çok daha ucuz, gelirsek kimsenin’ruhu duymazdı. Çin’den granit getirmek de daha kolaydı. Türkiye’de Çin graniti kullanılırken, Astana’ya granitin Türkiye’den getirilmesi altı çizilmesi gereken bir konudur" diye konuştu.

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vedat Alaton da, Kazakistan dışında, Özbekistan, Azerbaycan ve Türkmenistan’da projeler yürüttüklerine işaret ederek, "Türk şirketleri güzel örnekler vermeye başladı. Bayrağı daha ileri taşıyacağız" dedi.

40 milyon dolarlık yeni iş

Alaton, Rusya’ya bağlı Sahalin’de yapılan sıvılaştırılmış doğalgaz tesisi projesinde alt yüklenici olarak Alarko’nun 40 milyon dolarlık bir iş üstlendiğini de açıkladı. Alarko Topluluğu’nun Asya ülkelerindeki işleri geliştirme başkanı Ahmet Yıldız da, Rusya ve diğer Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinde Alarko’nun üstlendiği 25 civarındaki projenin toplam tutarının 1.5 milyar dolara ulaştığını söyledi. Kazakistan’ın da kendileri için önemli bir pazar olduğunu, bu ülkedeki projelerinin toplam tutarının 700 milyon doları bulduğunu anlatan Yıldız, Kazakistan’da takip ettikleri projeleri de 250 milyon dolar bütçeli Astana Su Projesi ve 350 milyon dolar bütçeli 600 km uzunluğundaki yol projesi olarak açıkladı.

Alarko Holding Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu da, Kazakistan’ın parası bol ve zengin bir ülke olduğunu ve büyüme potansiyeli taşıdığını vurguladı.

"Astana, Avrupa ile Uzakdoğu’nun köprüsü olacak"

Alarko’nun Orta Asya’da Türkmenistan’da Aşkabat, Özbekistan’da Semerkant, Buhara ve Urgenç havaalanlarından sonra beşinci havaalanı projesi olan Astana Uluslararası Havalimanı’nın temeli, 17 Eylül 2002 tarihinde atıldı.

Alarko’nun liderliğini yürüttüğü konsorsiyumda, Almanya’dan Siemens, Japonya’dan Marubeni ve İngiltere’den Leingh diğer üyeleri oluşturdu. Tüm inşaat ve montaj işleri Alarko tarafından gerçekleştirilen projenin konsorsiyum tarafından taahhüt edilen 190 milyon dolarlık finansmanı ise Japon JBIC Bankası tarafından sağlandı.

Uluslararası standartlara uygun ve son teknolojik sistemlerin kullanıldığı havalimanı projesini, Astana’nın genel planlamasını da gerçekleştiren ünlü Japon Mimar Kisho Kurukavva hazırladı.

Proje konseptinin temelini, Kazak "Yurt" yapısını temel alan 48 metre çapındaki merkezi bir kubbe oluşturuyor.

Avrupa ile Uzakdoğu arasındaki havayolu taşımacılığında köprü vazifesi görecek Astana Uluslararası Havalimanı, yıllık 1 milyon 360 bin yolcu ve 2 milyon 700 bin ton kargo kapasitesine sahip.

Tümünü Temizle
Karşılaştır