Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Alarko-Techem, %30 Ucuza Isıtacak

Isı gider paylaşımında daireler, metre kareye göre değil harcadığı yakıt miktarına göre değerlendirilecek. Böylece kullanıcılar yüzde 30’a yakın tasarruf edecek. Alarko Carrier ve Techem, Avrupa’da 25 yıldır yasal olarak uygulandığı belirtilen, Türkiye’de ise bin metre kare ve üzeri kullanım alanına sahip binalarda Enerji Verimliliği Yasası’yla zorunlu kılınan ısı gider paylaşım sisteminde işbirliğine imza attı.

İşbirliğinin duyurulduğu toplantıda konuşan Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, Türkiye’de merkezi sistemle ısınan ve doğal gaz kullanan hane sayısının yaklaşık 1 milyon olduğunu ve bir o kadar da iş yeri bulunduğunu, bu nedenle pazarın gelecek vaat ettiğini söyledi. Şahin, yasal düzenlemenin sistem için çok önem taşıdığını ancak pazarın gelişmesi için yasal bir zorunluluğa gerek olmadığının da altını çizdi. Şahin, 2010 yılı için hedeflerinin, bu sistemi 20 bin konuta satmak olduğunu sözlerine ekledi. Şahin, pay ölçer aletinin, termostatik vana ve montajı dahil radyotör başına 48 avro artı KDV, daire başına ölçüm fiyatının ise 1,5 avro olduğunu bildirdi.

Techem Batı Avrupa Bölge Direktörü Günter Weiss de Türkiye’de her yıl 600 binden fazla yeni konut yapıldığını, yani her yıl Almanya’dan 3 kat fazla konut inşa edildiğini, bu nedenle Türkiye’deki pazar potansiyelini çok yüksek gördüklerini ve pazar lideri olmak istediklerini ifade etti. Bu sistemin Almanya ve Belarus’ta 1950’lerde gündeme geldiğini ve daha sonraki yıllarda tüm Avrupa’da zorunlu hale geldiğine dikkati çeken Weiss, şöyle konuştu: “43 milyonu aşkın kurulu cihazımız, 13 milyondan fazla da radyo frekans okuma cihazımız var. Almanya’da bir yılda ısı enerjisinden 13 milyar kilovat/saat oranında tasarruf sağlandı. Bu rakam, 33 milyon ton yakıt tasarrufuna tekabül ediyor. Isı pay ölçer sistemleri, ısıtma ve soğutma giderlerini yüzde 30’a kadar azaltmaktadır. Üstelik bu tasarruf ile atmosfere de 3 milyon ton oranında daha az karbondioksit salındı.”

Techem Türkiye Genel Müdürü Orhan Altun, 5 yıl içinde tüm merkezi sisteme sahip olan binaların bu sistemi kullanmaya başlamaları halinde enerjiden yüzde 30 tasarruf sağlayacağını, bu şekilde Türkiye’nin yıllık kazancının yaklaşık 1 milyar dolar olacağını söyledi. Altun, bir gazetecinin “Bugüne kadar kaç konuta ısı pay ölçer sistemi sattınız?” sorusuna ise 2 yıl içerisinde 20 bin konut hedeflediklerini, şu anda 10 bin konuta ulaştıklarını, toplam pazar hedeflerinin ise merkezi sistemle ısınan 2 milyon konut olduğunu ifade etti.

Isı Pay Ölçer Hizmet Sistemi Nasıl İşliyor?

Sistemde radyatörlerdeki klasik vanaların yerine sıcaklık ayarı yapabilen termostatik vanalar takılıyor. Isı pay ölçer cihazı ise peteğin üzerine monte ediliyor. Termostatik vananın üzerindeki sensörler odanın sıcaklığını ölçüyor ve istenilen derece yakalandığında, radyatöre giden sıcak su otomatik olarak kesiliyor. Pay ölçer ise ne kadar harcama yapıldığı bilgilerini depoluyor. Sistemle istenilen oda istenilen sıcaklığa ayarlanabiliyor.

Çalışanlar her ay binaya yakın bir yere gelerek radyo frekanslı okuma cihazları ile harcama bilgilerine göre her daireye ayrı bir döküm olarak fatura düzenleniyor.

Tümünü Temizle
Karşılaştır