Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Alarko, Estia İle Havadan Isınacak

İklimlendirme alanında Toshiba’nın Türkiye distribütörlüğünü yapan Alarko Carrier, ‘Estia’ markalı yeni ürünlerle, ısıtma alanında yeni bir dönem başlatmayı planlıyor. Estia’da ısınma için gerekli ana enerji kaynağı olarak dış mekandaki hava kullanılıyor. Ürünü 8 bin Euro etiket fiyatı ile satışa sunan Alarko, 2010’da yaklaşık bin adet satmayı hedefliyor. Estia’nın İstanbul, İzmir gibi bölgelerde doğalgaza göre yüzde 50’ye varan tasarruf sağladığı belirtiliyor.

Ürün ile ilgili dün İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, Estia’nın klima prensiplerine uygun olarak üretilmiş bir sistem olduğunu iletti. Cihazın bir aparman dairesinde kullanılacağı gibi, büyük bir villa veya küçük çaplı bir ticari işletmede de aynı sonuçları vereceğini söyleyen Şahin, “Ürünün satış fiyatı 8 bin Euro. Bildiğimiz yoğuşmalı kombilere göre 3 kat pahalı bir cihaz. Ama sağladığı tasarrufla örneğin İstanbul’da kendisini 3 yıl içinde amorte edebilir. Bu yıl 900 ya da bin Estia satmayı planlıyoruz. Bu sistem ihtiyaca göre kombi ya da güneş enerji sistemi ile entegre edilebiliyor” diye konuştu. Bina Enerji Performans Yasası’nın ısıtma ve soğutma pazarında farklı sistem uygulamalarının önünü açtığını belirten Şahin, önümüzdeki aylarda verim odaklı yeni ürün tanımlamaları da gerçekleştireceklerini aktardı.

“Her Yıl % 120’nin Üzerinde Büyüdük”

Toshiba Global Satış Direktörü Hideyuki Kumazawa, Toshiba olarak Alarko Carrier ile 2005 yılından bu yana klimada işbirliği yaptıklarını anlattı. Bu ortaklık çerçevesinde Türkiye pazarında son 5 yılda her yıl yaklaşık yüzde 120 büyüdüklerini belirten Kumazawa, “21. yüzyıl, bizim için enerji kaynaklarımız verimli kullanacağımız bir yıl olacaktır. Isı pompası ile enerji aktarımı aslında yenilebilir eerji sistemi olarak düşünülmelidir. Bu sistem ısıtma, soğutma ve temizlik amaçlı kullanılabilir. Alarko’nun Türkiye’de 300’ün üzerinde bayisi var. Alarko Carrier’ın güçlü satış ağının desteği ile havadan suya ısı pompasında Türkiye lideri olacağımızdan eminiz” dedi.

Estia’da Yıllık Verimlilik Oranı Yüzde 7

Toplantıda yaptığı sunumda Toshiba Estia ile bilgi veren Alarko Carrier Ürün Yöneticisi Koray Fedar, Avrupanın pek çok ülkesinde ısı pompası sistemi kullanımının teşvik edildiğini söyledi. Sistemin çalışam prensipleri ile ilgili bilgi veren Fedar şunları söyledi: “Sistemin en büyük avantajı yüksek verim ornları sayesinde düşük işletme maliyeti sağlaması. Toshiba Estia, 12 KW’lık ısınma için havadan 10 KW’lık ana enerji kaynağı aldığında bunu 2 KW’lık elektrik enerjisi ile besliyor. Böylece 12 KW’lık elektrik enerjisi harcamak yerine 2 KW kullanarak çok büyük bir tasarruf sağlıyor. Toshiba Estia’nın bir kış sezonu çalışması durumunda yıllık verim oranı yüzde 7. Bu A sınıfı bir cihazın 2 katı. Faturalarda doğalgaz kullanımında Estia’ya göre 82 TL fazla ödenmesi anlamına geliyor. İstanbul ve İzmir’de bu oran yüzde 40-50’ye çıkıyor.”

Tümünü Temizle
Karşılaştır