Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Alarko Carrier, Güneş Enerjisine Yöneliyor

Alarko Carrier, ortaklığının 10. yılında güneş enerjisine yöneldi. Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, 135 dolara yükselen petrol fiyatlarına alternatif olarak güneş enerjisinden elektrik üreten panel üretimine başlamak için, Carrier’i bünyesinde bulunduran United Technologies şirketiyle görüştüklerini açıkladı. Alaton, "Petrol alternatifleri çok heyecan duyduğumuz bir konu. United Technology şemsiyesi altında özellikle bu teknolojilere büyük Ar-Ge yatırımları yapmış iki iane şirket var. Onlarla yakın temastayız" diye konuştu.

Karl Marx Çok İyi Sattı

Alarko Carrier ortaklığının 10. yılı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan Alaton, ekonomik kriz ile siyasi belirsizliğe ilişkin olarak şunları söyledi: "Karamsar değilim. Türkiye hiç farkında olmadığımız şekilde, sadece ekonomik olarak değil zihinsel olarak da dünyaya açılıyor. Benim tezgaha koyduğum Karl Marx var, çok iyi sattı. Kimse bugüne kadar böyle fütursuzca, açık, felsefesinin derinine inerek bu konudan bahsetmemişti. Dolar 1.32 YTL’ye çıkmıştı. ‘Nasıl ihracat yapacağız’ diye dövünüyorduk ama işler o kadar iyi gidiyor ki, dolar tepe taklak, YTL yine yukarıda."

Çin’e Klima İhraç Ediyor

Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin de 2007 yılını 35 ülkeye 37 milyon dolar ihracatla kapattıklarını söyledi. İngiltere’den ispanya’ya, Fransa’dan Pakistan’a pek çok ülkeye ihracat yaptıklarını belirten Şahin, herkesin ithalat yaptığı Çin’e her yıl 2 milyon dolarlık klima ihracatı gerçekleştirdiklerini vurguladı, Şahin, bu yıl 235 milyon dolar ciro ile 45 milyon dolarlık ihracat geliri hedeflediklerini kaydetti. Her yıl ürün geliştirme İçin 4 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını, ortalama 10 yeni ürünü pazara sunduklarını ifade eden Şahin, 1992 yılında borsaya açıldıklarından bu yana hiç zarar açıklamayan şirketler arasında yer aldıklarını, her yıl yatırımcılarına yüzde 200-300 temettü ödediklerini belirtti.

Alarko Şirketler Topluluğu Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu ise eşit ortaklık anlayışı ile bugünlere gel¬diklerini, bundan sonra da aynı felsefe ile yollarına devam edeceklerini anlattı, Yavrucu, ekonomi ve inşaat sektöründe yaşanan durgunluk ile ilgili olarak da, "Öyle bir dönem yaşadık ki, berber de bakkal da developer (iş geliştirme uzmanı) oldu. Bu da sorunlan beraberinde getirdi ama bunlar aşılacaktır. Kara yerine pembe senaryolar üretebilirsek, her şey çok daha güzel olacak" dedi.

Ortaklık, Carrier İçin Önemli

Alarko Carrier ortaklığının, bugüne kadar kurdukları en başarılı ortaklıklardan biri olduğunu belirten Carrier Avrupa Başkanı David Appel, "Alarko Carrier, her yıl programladığı sonuçları eksiksiz üretiyor, Teknoloji transferi ile Avrupa ve Rusya’ya açılan firma, sadece ürünleriyle değil, verimlilik projeleri, çevre ve çalışan sağlığı gibi konularda da Carrier Ailesi içinde çok önemli bir noktaya geldi" diye konuştu. Appel, Türkiye’yi stratejik bir pazar olarak gördüklerini söyledi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır