Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Alarko Carrier, Enerji Verimliliğine Yönelik Projelere Ağırlık Verecek

Alarko Carrier son yıllarda AR-Ge ve inovasyon çalışmalarında enerji verimliliği yüksek ve çevreci ürünlere ağırlık verecek. Firma, geliştirdiği ürünler için üretim hattı ve Ar-Ge laboratuvarlarına kayda değer yatırımlar yaptı.

Ar-Ge merkezindeki çalışanların yetkinlik ve uzmanlık düzeyini artıracak her tür faaliyete önem verdiklerini belirten Alarko Carrier Dalgıç Pompa ve EEY Ar-Ge Müdürü Begüm Öğüt. "Yurt İçi ve dışındaki üniversitelerle etkin çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Öte yandan ana faaliyet konulanımız olan ısıtma, soğutma havalandırma ve su basınçlandırma alanlarında 20 adet patent başvurusu yaptık. Bunlardan 4’ü 2018 yılında olmak üzere toplam 13 patentimiz tescil edildi. Diğer 7 patent başvurumuz ise henüz inceleme sürecinde" dedi.

Alarko ve Carrier'ın güçlerini birleştirdikten sonra teknoloji yatırımlarını yenilediklerini, dış pazarlara erişim olanaklarını ve rekabet gücünü artırdıklarını kaydeden Bediim Öğüt, Alarko Carrier'ın ana faaliyet konularının endüstriyel alanda Ar-Ge ve üretim, ticaret ve pazarlama alanlarında ise pazarlama ve satış olduğunu ifade etti. Ayrıca mühendislikle proje hizmetleri, sistem satışları, ihracat, temsilcilik ve ithalat alanında da etkin oldukları bilgisini verdi.

Öğüt, endüstriyel alandaki faaliyetlerini Gebze ana üretim tesisiyle Dudullu'da, ticaret ve pazarlama faaliyetlerinin ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya büroları tarafından yürütüldüğünü belirterek, "Gebze ana üretim tesisimiz, 60 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde 36 bin 800 metrekarelik kapalı alana sahip Alarko Carrier Gebze Kompleksi içindeyer alıyor. ISO 9001 belgeli ana üretim tesisimiz de Alarko markasıyla hidrofor sirkülasyon pompası ve Carrier markasıyla klima santraliyle çatı tipi klima üretiliyor" diye konuştu.

Cironun Yüzde 3’ü Ar-Ge’ye

Gelişim ve inovasyon odaklı hareket eden bir şirket olarak her yıl Ar-Ge çalışmalarına kayda değer miktarda kaynak ayırdıklarını vurgulayan Begüm Öğüt, 2018 yılında Ar-Ge harcamalarına ayrılan kaynağın toplam cironun yaklaşık yüzde 3'ü bulduğunu bildirdi. 2019 yılında da benzer bir rakam öngördüklerini ifade eden Öğüt, Ar-Ge merkezi belgesini aldıktan sonra ayrılan kaynakların her geçen yıl daha da artacağını vurguladı.

Bakanlık onaylı Ar-Ge merkezi belgesini almaya 2012 yılında hak kazandıklarını anlatan Öğüt; "Sektörümüzde bu belgeye sahip ilk şirketlerden birisiyiz. Son yıllarda Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarında enerji verimliliği yüksek, sürdürülebilir ürünler geliştirmeye ağırlık verdik. Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini Gebze ana üretim tesisinde, üretim faaliyetlerini ise Gebze ana üretim tesisi ve Dudullu'da yürütüyoruz. Ürünlerimizi 50'den fazla ülkeye ihraç ediyoruz. BAE, Katar, Çin, Kuveyt ve İsveç ihracatımızda öne çıkan ülkeler arasında yer alıyor."

İstihdamın Yüzde 10’u Ar-Ge İçin Çalışıyor

Rekabet gücünün korunmasının yanı sıra katma değeri yüksek ürünlerle ihracatın artması, nitelikli istihdamının sağlanması için en önemli ve etkili birimlerin başında Ar-Ge’nin geldiğine dikkat çeken Begüm Öğüt, "Şu anda Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri konusunda 52 kişilik bir ekibimiz bulunuyor. Bu toplam istihdamımızın yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor. Ayrıca Ar-Ge ve inovosyonu özendirici uygulamalar uzun yıllardır tüm şirket çatışanlarına yönelik olarak sürdürülüyor" dedi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır