Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Alarko Carrier, Bu Yıl da Pazar Payını Artırmayı Hedefliyor

Alarko Carrier Sanayi ve Tic. AŞ. Ürün Yöneticisi Erkan Mutlu, 2010 yılında 840 milyon dolar olan ısıtma pazarının büyüklüğünün 2011 yılında 950 milyon dolara ulaştığını kaydederek, 2012 yılında ise pazarın 1 milyar dolar seviyelerine ulaşacağını tahmin ettiklerini söyledi. Pazarın yüzde 37’sini kombilerin oluşturduğunu dile getiren Mutlu, “2012 yılı itibariyle duvar tipi kombi pazarının 513 milyon dolarlık bir pazara ulaşacağını tahmin ediyoruz. Panel radyatör ise pazarın yüzde 30’una hitap ediyor ve cirosal büyüklüğü 310 milyon dolar. Pazarın yaklaşık olarak yüzde 70’i yoğuşmalı ve konvensiyonel kombi ile panel radyatörlerden oluşuyor” dedi. Alarko Carrier’ın ısıtma sektöründe hem bireysel hem de merkezi ısıtma sistemlerine yönelik geniş bir ürün gamına sahip olduğuna vurgu yapan Mutlu, ayrıca pazarında en geniş servis teşkilatına sahip firmalardan biri olduğunu belirtti. Mutlu, şirketin ısıtma pazarındaki pazar payının yüzde 10 civarında olduğunu belirterek, 2012 yılında da pazar paylarının artırılmasının hedeflendiğini söyledi.

“Bin 300 Adet Wolf Yoğuşmalı Kazan Satışı Gerçekleştirildi”

Merkezi sistemin öne çıkması ile birlikte bu ürün yelpazesini çeşitlendirme ihtiyacı duyduklarını ifade eden Mutlu, bu doğrultuda 70 kW ve 100 kW duvar tipi ve 130 ila 300 kW arasında yer tipi olan Wolf yoğuşmalı kazanlarını ürün gamlarına kattıklarını söyledi. 2010 yılının Nisan ayından itibaren Wolf yoğuşmalı kazanların pazarda yer aldığını hatırlatan Mutlu, sözlerine şöyle devam etti: “2010 yılında 300 adedin üzerinde, 2011 yılında ise bin 300 adete yakın Wolf yoğuşmalı kazan satışı gerçekleştirerek yoğuşmalı kazan pazarında 1.5 yılda çok önemli bir paya ulaştık. 2012 yılında da yoğuşmalı kazan pazarının 14-15 bin adetlere ulaşacağını tahmin ettiğimiz yoğuşmalı kazan pazarında önder olmayı hedefliyoruz.”

“Az Enerji Tüketen Cihazların Satışı Arttı”

Mutlu, son yıllarda yasal düzenlemelerin devreye girmesi ve tüketicilerin daha fazla bilinçlenmesinin yoğuşmalı kombi satışlarını artırdığını söyledi. Enerji maliyetlerinin yükselmesiyle birlikte daha az enerji tüketen cihazların tercih edilmeye başlandığını ifade eden Mutlu, “Özellikle yeni teknolojiye sahip cihazların satışında artış yaşanıyor. Rekabet arttıkça sektördeki tüm firmalar kaliteye önem vermeye başladı. Isıtma pazarı içinde çok büyük bir paya sahip kombi pazarının azalma eğilimine girdiği merkezi sistem kazanların ve buna bağlı olarak brülörlerin büyüme trendine girdiğini gözlemliyoruz. Doğal gazlı cihaz teknolojisinin gelişmesi, yoğuşmalı cihazlarının verimliliği artarken fiyatlarının da zamanla düşmesi neticesinde, binalarda tek bir büyük kazan kullanımı yerine kaskad olarak adlandırılan duvar tipi veya yer tipi çok sayıda kazan sistemi kullanılmaya başlandı. Yeni merkezi sistem ısıtma projelerinde artık genellikle kaskad kazan sistemi kullanılıyor. İlk kurulum maliyeti tek bir kazan ve brülör çiftine göre biraz daha yüksek. Fakat yaklaşık 34 yılda kendini amorti ediyor ve sonrasında konvensiyonel sisteme göre daha fazla yakıt tasarruflu bir çalışma sağlıyor” dedi. Mutlu, Türkiye brülörler pazarının yaklaşık 10-11 bin adet civarlarında olduğunu bildirdi.

Mutlu, yoğuşmalı bir cihaz ile konvensiyonel cihaz arasındaki ortalama verimlilik oranının yüzde 20 seviyelerinde olduğunu açıkladı. 2007 yılında pazarın yüzde 94’ü konvensiyonel yüzde 6’sını ise yoğuşmalı kombilerin oluşturduğunu belirten Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “2008’de yoğuşma kombiler pazarın yüzde 10’una, 2009’da yüzde 15’ine 2010’da ise 18’ine ulaştı. 2011 yılı itibariyle bu oran yüzde 20’ye yükseldi. 2012 yılında yüzde 24’e ulaşacağı tahmin ediliyor. Avrupa’da doğalgazın yaygın olması ile birlikte yoğuşmalı kombilerin kullanım oranı yüzde 90’lar seviyesinde. Yoğuşmalı cihaz teknolojisi 2000’li yıllarda Türkiye’ye geldiği zaman bununla ilgili bir teşvik sistemi düzenlenseydi şu anda pazarın yüzde 60-70’i yoğuşmalı cihaz olacaktı. Ortalama olarak doğalgazlı ısıtma pazarında ülkemiz bununla ilgili yüzde 20 daha az enerji tüketecek ve yurtdışına daha az döviz ödeyecekti.”

Kombi Üretim Kapasitesi Yıllık 75 Bin Adet

Mutlu, Alarko Carrier’ın endüstriyel faaliyetleri, genel yönetim merkezine bağlı olarak, Gebze ana üretim tesisleri ile Dudullu radyatör üretim tesisinde; ticaret ve pazarlama faaliyetleri ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya büroları tarafından yürüttüğünü söyledi. Dudullu fabrikalarının şu an yılda 1 milyon metre/tül radyatör üretim kapasitesine sahip olduğunu dile getiren Mutlu, kombi kapasitesinin ise 75 bin adet olduğunu belirtti.

Tümünü Temizle
Karşılaştır