Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

Alarko Carrier, Ar-Ge’yi Üretim Ve Rekabetin Anahtarı Olarak Görüyor

Ar-Ge’yi; teknolojinin, üretimin ve rekabetin anahtarı olarak gördüklerini dile getiren Alarko Carrier Isıtma Ürün Müdürü Erkan Mutlu; ısıtma özel sayımızdaki ana röportaj konuklarımızdan biri oldu ve sorularımıza ayrıntılı yanıtlar verdi. Villa pazarına yönelik 35-50 kW kapasitelerdeki premiks tam yoğuşmalı kat kaloriferiyle ilgili Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini belirten Erkan Mutlu, önümüzdeki dönemde hayata geçirmeyi planladıkları şu hedeflerin de altını çizdi: “Şu an 150 kW’a kadar olan duvar tipi serimizin devamı olarak 180-1000 kW aralığında yer tipi premiks yoğuşmalı kazanlarımızı geliştirme çalışmalarına başladık. Tüm kombilerimiz şu an akıllı termostatlar ile telefonla uzaktan kumanda edilebiliyor. Bu konuda da çalışmalarımızı hızlandırıp IOT (Nesnelerin İnterneti) konusunda daha detaylı çalışmalar planlıyoruz.”

İklimlendirme pazarının en önemli oyuncularından biri olan Alarko Carrier’ın son 1 yılda ısıtma ürün gamında meydana gelen değişiklikleri ve yenilikleri bizimle paylaşır mısınız?

Biz 2016 yılında ısıtma ürünlerimizi tamamen yenilemiştik. Seradens Süper ve Süper Plus yoğuşmalı kombiler ile Aldens duvar tipi yoğuşmalı kazanları bu dönemde çıkarmıştık. Dolayısıyla son iki yılda bu serilere yeni ara modeller ekledik. Yeni bir seri çıkarmadık. 20,28 ve 36 kW kapasiteli olarak çıkardığımız yoğuşmalı kombilerimize 24 kW kapasiteyi, 105,130 ve 150 kW olarak çıkardığımız Aldens yoğuşmalı kazanlarımıza ise 65 kW kapasiteyi ekledik. Önümüzdeki ay da 85 kW’ı ekleyeceğiz.

Alarko Carrier’ın Ar-Ge’ye ve yeni fikirlere çok önem verdiğini biliyoruz. Alarko Carrier’ın yaptığı Ar-Ge ve teknoloji yatırımlarından bahseder misiniz? Nasıl işliyor bu süreç?

Türkiye’nin iklimlendirme sektöründeki Ar-Ge merkezi olma hakkı kazanan ilk firmalarından biriyiz. 2012 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan Ar-Ge Merkezi sertifikasını aldık. Ar-Ge’yi, teknolojinin, üretimin, rekabetin anahtarı olarak görüyoruz. Yani biz her türlü teknolojik gelişmeyi yakından takip etmek ve ürünlerimizde uygulamak amacıyla Alarko Carrier olarak her yıl yaklaşık 2 milyon dolar Ar-Ge ve ürün geliştirme yatırımı yapıyoruz. Bunları yaparken de inovasyonu temel felsefe olarak kabul ediyoruz. Ürünlerimizde yakıt ve enerji tasarrufu ile çevreye duyarlılık öne çıkan özellikler. Ar-Ge yatırımlarımız tüketicilerin istek ve beklentileri doğrultusunda gelişiyor. Sahadan gelen talepler ve pazarlama olarak ürün yönetiminden gelen öngörüler doğrultusunda da şekilleniyor.

Komponent tedarikçilerimizin kendi alanlarında yaptıkları geliştirmeler de ürün geliştirmesinde önemli rol oynuyor tabii ki.

Alarko Carrier’ın Türkiye iklimlendirme ve ısıtma pazarına getirdiği yeniliklerden ve teknolojik çözümlerden bahseder misiniz?

Son yıllarda çıkardığımız en yenilikçi ürünümüz Seradens Süper Plus çift yoğuşmalı kombilerimiz. Eko Tasarım Yönetmeliği diğer adıyla ErP Yönetmeliği 2015 yılında Avrupa’da yürürlüğe girdiğinde bu yönetmeliğin kısa süre içinde Türkiye’de de geçerli olacağını ve pazarın hemen hemen tamamen yoğuşmalı cihazlara döneceğini öngörerek, yoğuşmalı kombi ürün gamımızı geliştirme kararı aldık. Bu doğrultuda 2016 yılında piyasaya çıkardığımız, ülkemizin ilk ve tek premiks çift yoğuşmalı kombisi Seradens Süper Plus, sadece ısıtmada değil kullanım suyu üretiminde de yoğuşma yaparak önceki yönetmelik ve verim tanımına göre %110’a varan verim ve çifte kazanç sağlıyor. Kullanım suyunda, sadece ısıtmada yoğuşma yapan premiks yoğuşmalı kombilere göre %12, konvansiyonel kombilere göre ise %20 daha fazla verimlilik sunuyor.

2008 yılından beri Avrupa’da olan bu teknolojiyi ilk defa biz ülkemize getirdik. Fakat bu aşamada gördük ki, sektördeki birçok rakibimiz bu teknolojiyi bilmiyor. Bilmemekle de kalmayıp yarı yoğuşma ile karıştırıyor ve tüketicilere, yayın organlarına hatalı bilgi veriyor. Kullanım suyunun, paslanmaz çelik ana eşanjörün kullanım suyu için ayrılan boru demetinde ön ısıtmasının yapılıp bu aşamada yoğuşmanın gerçekleştiği, sonra plaka kullanım suyu eşanjörüne girerek istenen sıcaklığa yükseltilmesinden ibaret olan teknoloji sayesinde çok yüksek verimle kullanım suyu üretilirken baca gazı sıcaklığı da yoğuşma nedeniyle 18°C’a kadar düşüyor. Hem verim artışı, hem de çevre koruması en üst düzeyde gerçekleşiyor. Aşağıdaki iki çalışma şemasında premiks yoğuşmalı kombi ile premiks çift yoğuşmalı kombi arasındaki farkı kolaylıkla görebiliriz.

Getirdiğimiz bir başka yenilik ise yoğuşmalı duvar tipi kazanlarımız Aldens ile ilgili. Yoğuşmalı kazanlar bir sistemde birden çok adette eş yaşlanmak olarak kaskad şeklinde kontrol edildiğinde kazanlar lider ve takipçi olarak sınıflandırılıyor. Lider kazan bir süre sonra liderlik ve ilk devreye girme görevini sıradaki kazana bırakıyor. Örneğin dört kazandan oluşan bir kaskad sisteminde her kazanın üzerinde kumanda panelinin bulunmasının boşu boşuna kurulum maliyetini arttırdığını ve tüketiciye gereksiz maliyet yüklendiğini fark ettik. Çünkü tüm sistem tek bir kontrol paneli üzerinden ayarlanıp kontrol ediliyor. Diğerlerine gerek kalmıyor. Buradan hareketle kazanlarımızı kumanda panelli ve panelsiz olarak iki farklı tipte geliştirdik. Bir önceki örneğe dönersek, dörtlü kazan sisteminde bir tane kumanda panelli lider kazan, 3 tane de panelsiz takipçi kazan veriyoruz. Aslında kazanların ana kartı aynı olduğu için takipçi kazan da sırası geldiğinde liderlik yapabiliyor. Böylece üç tane kumanda paneli kadar sistemi ucuzlatmış oluyoruz. Zaten kazanlardan herhangi biri ya da bir kaçı arıza yapsa dahi kalan kazanlar lider veya takipçi olmalarının önemi olmaksızın çalışmaya devam ediyor. Düşünsenize 15 kazandan oluşan bir sistemde 14 tane gereksiz kumanda paneli kullanılmadığını. Sonuçta bu paneller yurt dışından geliyor. Dolayısıyla bu Ar-Ge çalışması sayesinde kendi portföyümüz çerçevesinde ithalatı da azaltmış olduk.

ErP Yönetmeliği yaklaşık 5 aydır yürürlükte, etkilerini ve Alarko Carrier’a olan katkısını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Henüz etkilerini pazarda çok görmeye başlamamış olsak da AB yönetmeliklerine uyum sürecinde yayınlanan bu yönetmeliğin yakıt tüketiminde yüksek tasarruf sağlayacağı ortada. Öte yandan, çevre sağhğı açısından da büyük faydası olacak. Şöyle ki, yoğuşmalı bir cihazın bacasından çıkan dumanın siyah olduğunu göremezsiniz. Yoğuşmalı kombi ve kazanlar, konvansiyonel olanlara göre çok daha az zararlı baca gazı emisyonuna sahip. Ayrıca, etiketleme sayesinde tüketiciler cihazlar arasındaki verim farkını çok daha kolay görüp karar verebilecek. Son olarak şunu da ekleyeyim; tebliğde 70 kW ve altındaki kapasiteye sahip cihazların ses seviye sınırları da belirtildiğinden ve etikette gösterileceğinden, bu konuda üreticiler arasında bir rekabet olacak. Sonuçta tüketiciler çok daha sessiz cihazlara kavuşacak.

Tüketiciler konvansiyonel bir kombi ya da kazan yerine yoğuşmalı kombi ve kazan alacakları için, ilk etapta biraz daha yüksek bir ilk yatırım bedeli ödeyecek. Ancak yaklaşık 2 yıl içinde yüksek verim nedeniyle kendini amorti edip sonrasında aile bütçesine katkı sağlayacağından, cihaz ekonomik ömrü açısından baktığımızda, son kullanıcılar da bu geçişten ekonomik yarar sağlayacak.

Biz her zaman imalattan, satış ve satış sonrası hizmetlere kadar tüm safhalarda kaliteyi ve emniyeti ön planda tuttuğumuz için bu konudaki giderlerimiz bir hayli yüksek. İklimlendirme sektöründe Alarko Carrier kadar çok sayıda kalite sistem belgesine sahip olan çok az sayıda firma olduğunu görüyoruz. Sahip olduğumuz kalite belgeleri şunlar:

• ISO 9001 TSE ve BSI Kalite Yönetim Sistem Belgeleri

• ISO 14001 Çevre Yönetim Sistem Belgesi

• ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistem Belgesi

• ISO 50001 Enerji Yönetimi Sistem Belgesi

• OHSAS 18001 Çalışan Sağhğı ve İş Güvenliği Yönetim Sistem Belgesi

• SA 8000 Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistem Belgesi

Tüm bu kalite belgelerinin gereklerini yerine getirmek için bütçe ve zaman ayırıyoruz, yatırım yapıyoruz.

Yönetmelik sayesinde yoğuşmalı kombi ve kazan gibi daha yüksek teknoloji gerektiren, özellikle kazan dairesinde mühendislik bilgisinin ortaya konulması gereken ürünlerde bizim kalite ve bilgi farkımız ortaya çıkıyor ve tercih nedeni oluyor. Bu nedenlerle yönetmeliğin bizim gibi kalite ve yüksek teknolojiye sahip ürünlere önem veren firmalara daha fazla yarar getireceğini düşünüyorum.

Özellikle üst segmentlerde ürünler çıkardığınızı biliyoruz. Bu ürünlerin ulaşılabilirlik seviyesi ve kalite fiyat dengesi nasıl? Bundan sonraki süreçte Alarko Carrier, Türkiye pazarı için ısıtma alanında neler yapmayı planlıyor?

Kalite/fiyat dengesi olarak pazardaki üst segment ürünlerle hemen hemen aynı seviyedeyiz. Zaten Alarko markasını konumlandırdığımız segment üst segmenttir. Bazı ürünlerimiz ilk başta pahah izlenimi yaratıyor olabilir. Örneğin; Çift yoğuşmah kombilerimiz yoğuşmah kombilerimize göre % 25 daha pahalı fakat özellikle daha çok kullanım suyu kullanan tüketiciler bir kaç senede aradaki farkı amorti edip sonra da kara geçiyor. Aradaki fark ise sadece verim farkı değil. Çift yoğuşmah kombilerimiz piyasadaki en yüksek sıcak su debisine sahip. Örneğin 36 kW kapasiteli bir yoğuşmah kombi 16-18 litre/dk debi veriyorken Seredens Süper Plus yoğuşmah kombimiz 21 litre/ dk veriyor. Tüm modellerde bu şekilde 2 ya da 3 litre daha yüksek debi, yani daha bol sıcak su veriyor. Bu da sadece ekonomik açıdan değil, kullanım konforu açısından da tüketiciyi menun ediyor.

Alarko Carrier olarak dijital platformlarda son yıllarda adınızı çok fazla önde görüyoruz. Bu konuda farklı neler yapıyorsunuz?

Alarko Carrier, Türkiye genelinde marka bilinirliği, sosyal sorumluluk çalışmaları, iletişim ve reklam kampanyalarının beğenilmesi, yakından tanınma ve güven duyulma kriterleri üzerinden yapılan araştırma çerçevesinde, 3 yıl üst üste ödüle layık görüldü. Halkın görüşleri ve tercihiyle ödüle uzanmamız, bizi daha da iyilerini tasarlamaya ve üretmeye teşvik ediyor.

Yürüttüğümüz her çalışmayı, yatırımlarımızı, sektördeki başarılarımızı, yeni teknolojiye sahip ürünlerimizin özelliklerini, konvansiyonel ve dijital mecralar aracılığıyla hedef kitlemizle paylaşmaya devam ediyoruz. Instagram kullanıcılarına özel hayata geçirdiğimiz Küresel İklim Değişikliği Fotoğraf Yarışması başta olmak üzere; Facebook, Instagram, Linkedln gibi sosyal ağların yapısına özgü farkh projeleri hayata geçiriyoruz. Yöneticilerimizin katıldığı Facebook canlı yayınları, sektörümüzde ilk olma özelliğini taşıyor. Instagram ve Twitter üzerinden çeşitli bilgi yarışmaları düzenliyor, Tvvitter’da hayatı kolaylaştıracak ipuçlarını paylaşıyoruz. Linkedln ve Medium hesaplarımız, kurumsal yüzümüzü ve temel faaliyet alanlarımızı anlattığımız birer iletişim kanalı olarak dizayn edildi.

Bu çalışmaların hayata geçirilmesinde, uzun süredir stratejik iş ortağımız olan, hem dijital hem de konvansiyonel platformlarda iletişim danışmanlığı hizmeti aldığımız A&B İletişimTe sağladığımız uyumun ve verimli işbirliğinin etkisi büyük. Ajansımızın yaratıcı, dinamik ve proaktif yaklaşımıyla sürdürdüğü özgün çalışmalar, Alarko Carrier’ın başarısının ödüllerle kanıtlanmasında önemli bir rol oynuyor.

Önümüzdeki kısa ve orta vadeli dönemde gerçekleştirmeyi planladığınız hedefler neler?

Villa pazarına yönelik 35-50 kW kapasitelerdeki premiks tam yoğuşmah kat kaloriferiyle ilgili Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca, şu an 150 kW’a kadar olan duvar tipi serimizin devamı olarak 180-1000 kW aralığında yer tipi premiks yoğuşmah kazanlarımızın geliştirme çalışmalarına da başladık. Tüm kombilerimiz şu an akıllı termostatlar ile telefonla uzaktan kumanda edilebiliyor. Bu konuda da çalışmalarımızı hızlandırıp IOT (Nesnelerin İnterneti) konusunda daha detaylı çalışmalar planlıyoruz.

Tümünü Temizle
Karşılaştır