Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

ALARKO CARRIER’IN İHRACAT HEDEFİ 25 MİLYON DOLAR

İklimlendirme sektöründe faaliyet gösteren Alarko Carrier, bu yılın ilk 9 ayında satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre reel olarak yüzde 10 arttırdı. 2005 sonu için ise 200 milyon YTL ciro hedeflediklerini belirten Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin, 25 milyon dolar civarında da yurtdışı satışı yapmayı planladıklarını söyledi. Bu yıl piyasaya alt gelir Grubuna hitap eden yeni bir kombi çıkaracaklarını belirten Şahin, bu ürünün fiyatının l milyarın altında olacağını söyledi.

Bu yılın ilk yarısında 95 milyon 537 bin YTL tutarında satış geliri elde eden Alarko Carrier’in brüt kârı 23 milyon 971 bin YTL, esas faaliyet kârı 6 milyon 717 bin YTL., net kârı ise 5 milyon 804 bin YTL oldu. Şirketin altı aylık kârı, ilk çeyrekteki l milyon 609 bin YTL’ye göre yüzde 260 oranında arttı. Alarko Carrier’in net kâr marjı yüzde 6, brüt kâr marjı yüzde 25, esas faaliyet kâr marjı ise yüzde 7 oldu. Şirketin aktif kârlılığı yüzde 3.1, özsermaye kârlılığı yüzde 4 olarak gerçekleşti.

2004’te İhracatın Kapısını Açtı

Geçen yıl ilk defa 22 milyon dolarlık yurtdışı satışı yaptıklarını dile getiren Şahin, "Bu yıl ihracatımız artacak ama bunu yeni pazarlara girerek yapmayacağız. Varolan pazarlarımıza daha çok mal satacağız. Başta Yunanistan, Hollanda, Rusya, Azarbeycan ve İngiltere olmak üzere Romanya. Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan, Fransa, Çin, İtalya, Hindistan, Avusturya, Mısır, Litvanya, Şili, Almanya, Lübnan ve Pakistan’a ihracat yapıyoruz" diye konuştu.

Her yıl ortalama 20 bin adet kombi ürettiklerini ifade eden eden Şahin, pazarın ihtiyaçlarına göre bu rakamı 60 bine de çıkarabileceklerini söyledi. Isıtma ve soğutma pazarında Pazar paylarının yüzde 11-12 civarında olduğunu kaydeden Şahin, ürettikleri ürünlerin yüzde 60’ını kendilerinin ürettiğini geri kalanını ise Carrier’in dünya geneline yayılmış şirketlerinden getirip iç pazarda sattıklarını söyledi.

Hammadde Fiyatları Yükseliyor

Panel radyatörde 3 vardiya üretim yaptıklarını belirten Şahin, buna karşılık diğer üretim hatlarında ise tek vardiya çalıştıklarını söyledi. Panel radyatörde üretim kapasitelerini artırma hazırlıkları içerisinde bulunduklarına dikkat çeken Şahin. "Dudullu’da bulunan üretim tesisimize yeni üretim hattı ilave ediyoruz. İnşaatını tamamladık, iş sadece yeni makinalar almaya kaldı" diye konuştu. Söz konusu toplam yatırımın maliyetinin 11-12 milyon doları bulacağını vurgulayan Şahin, ısıtma ve serinletme pazarının toplam büyüklüğünün bu yıl l milyar dolar civarında olduğunu kaydetti.

Geçen yıl hammadde fiyatlarının çok yüksek seviyelerde seyrettiğini de hatırlatan Şahin, "Buna bağlı olarak bizim de üretim maliyetlerimiz, artmıştı. Bu artışı ürün fiyatlarımıza yansıtma açısından bir sıkıntı yasamadık. Hammadde fiyatları dünya genelinde arttığı için ısıtma ve soğutma pazarında faaliyetlerini sürdüren tüm üreticiler gibi biz de satış fiyatlarımızı yükselttik" dedi. Bu yılın ilk 9 ayında ise hammadde fiyatlarının bir miktar gerilediğine dikkat çeken Şahin, ekim ayından itibaren bakır ve saç fiyatlarının yeniden yükselişe geçtiğini söyledi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır