Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

ALARKO CARRIER KÂRLILIĞINI ARTIRIYOR

Bu yıl sonuna kadar yeni taktikler geliştirecek olan Alarko Carrier, kar payı kaybını önlemek için daha düşük fiyatlarla daha çok sayıda ürün satmayı ve karlılığını artırmayı hedefliyor.
Borsada halka açıldığından beri Alarko Carrier’ın hiç zarar açıklamadığını dile getiren Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürü Önder Şahin, şirketin geçen yıl 17 trilyon lira kar ettiğini belirtti. Şahin, "Avrupa-Ortadoğu-Afrika bölgesinde Carrier’in üretim merkezi olma sürecinde bu rakamları hızla artırmayı hedefliyoruz" diyerek yeni şans taktikleri geliştireceklerini anlattı. Doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasıyla sektörde önemli bir geçiş sürecinin yaşanacağına dikkat çeken Şahin, Alarko Carrier olarak yatırımları bu değişim yönünde sürdüreceklerini de kaydetti. Dünyada sanayideki trendin gelişmiş ülkelerden gelişmekte olan ülkelere doğru kaydığını ifade eden Şahin, "Bizim de hedefimiz sürekli olarak Avrupa’da üretilen birşeyleri alıp Türkiye’ye getirmek. Eskiden herşey Avrupa’da üretiliyordu. Şimdi üretim Avrupa’nın dışına çıktı. Biz üretim konusunda ilk olup bize ve Carrier’e katkı sağlayacak cihazları Avrupa’dan Türkiye’ye getirmek istiyoruz" dedi.

İhracat yüzde 20 artırılacak

770 çalışanıyla faaliyet gösteren Alarko Carrier’in 2003 yılında yüzde 5 reel büyüme gerçekleştirdiğini ileten Önder Şahin, bu dönemde elde edilen cironun da 166 trilyon lira olduğunu açıkladı. Aynı dönemde üretimden ihracat rakamlarının yüzde 124 arttığını dile getiren Şahin, gerçekleşen toplam ihracatın da yaklaşık 17 trilyon lira olduğunu bildirdi. Şahin, 2004 yılında da genel ihracat toplamının yüzde 20 artırılmasının hedeflendiğini iletti. Alarko Carrier’in kuruluş öyküsünü de anlatan Şahin, 1954 yılında kurulan ve ısıtma, soğutma, havalandırma, su arıtma, basınçlandırma alanlarında faaliyet gösteren Alarko Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 1998 yılında Carrier ile eşit oranda ortaklığa girdiğini hatırlattı. Şahin, bu süreci şöyle anlattı: "1998 yılında, alanında dünyanın lider kuruluşu Carrier ile eşit oranda ortaklığa giren Alarko Sanayi ve Ticaret AŞ’nin adı, Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret AŞ olarak değiştirildi." Carrier’in dünya genelinde 10 milyar dolarlık cirosuyla kûma sektörünün lideri olduğunu söyleyen Şahin, şirketin Alarko Carrier’in bağlı olduğu Avrupa-Ortadoğu-Afrika bölgesinde Türkiye’yi üretim üssü yapma yolunda önemli adımlar attığını belirtti. Şahin, bu adımlardan biri olarak da Alarko Carrier’in, Carrier’in Avrupa-Ortadoğu-Afrika Bölgesi (EMEA) üretim üssüne dönüşmesini gösterdi. Carrier’in İspanya fabrikasını kapatarak buradaki ürünlerinden çan kliması üretimini Türkiye’ye kaydırdığını anımsatan Şahin, "Böylece Alarko Carrier, çatı klimasını Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde üreten ve ihraç eden tek merkez haline geldi" diye konuştu.

Tümünü Temizle
Karşılaştır