Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

“2012’de Yoğuşmalı Kazan Pazarında Önder Olmayı Hedefliyoruz”

Almanya’da “Yılın Fabrikası” ve “Yılın Kojeneratör Ürünleri” Ödülleri Wolf’ün

5 Aralık 2008 tarihi itibariyle “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği” yayımlandı. Bu yönetmeliğe göre 1000, ardından yapılan revizyon ile 2000 metrekarenin üzerindeki binalarda merkezi sistem zorunlu oldu. Yönetmelik, buna ilaveten yoğuşmalı kazanları öne çıkarınca, 70 kW’nın üzerindeki yoğuşmalı kazan pazarının Türkiye’de artacağı aşikâr hale geldi. Bizim bu dönemde 70 kW üzerinde büyük kapasiteli yoğuşmalı kazanlarımız ürün yelpazemizde bulunmuyordu. Alarko olarak yoğuşmalı kazan ürün yelpazemiz 60 kW kapasiteye kadar idi; bu nedenle daha büyük kapasiteli cihazlar için bir arayış içine girdik. Wolf ile anlaşmamız bu arayışın sonunda gerçekleşti. Wolf de zaten Türkiye’de güçlü, yaygın, ısıtma konusunda bilinilirliği yüksek, büyük bir partner arıyordu. Dolayısıyla ihtiyaçlarımızın karşılıklı olarak örtüşmesi söz konusu oldu. Wolf ile görüşmelere 2009 yılının sonunda başladık ve gerekli anlaşmaları imzalayıp 2010 yılının Nisan ayı itibariyle ürünlerimizi piyasaya sunduk.

Wolf 1963 yılında Almanya’da Münih yakınlarındaki Mainburg kasabasında kurulmuş. 400.000 m² alana sahip olan fabrikada ve Almanya’da 1.242 mavi ve beyaz yakalı çalışanı olan, 45 ülkede 65 farklı partnerle satış ve pazarlama hizmeti veren bir şirket. Wolf, hem ısıtma ürünleri konusunda hem de havalandırma ekipmanları, güneş kollektörleri, fotovoltaik paneller konusunda yani tüm HVAC zincirinde Avrupa’nın ve Almanya’nın en büyük firmalarından biri. Almanya’nın ısıtma konusundaki ilk üç büyük firması arasında yer alıyor. Yine güneş kollektörü pazarında da dünyanın en büyük 15 tedarikçisinden biri. 2011 cirosu 310 milyon euro; bunun % 27’si ihracat ki 84 milyon euro’ya denk geliyor. Almanya pazarı geçen sene ısıtmada % 2 büyürken, Wolf % 10’dan daha büyük bir büyüme gerçekleştirdi ve yurtiçi yurtdışı satışlarında toplam 100.000 kombi ve kazan sayısına ulaştı. 2011 yılında da Almanya’da “Yılın Fabrikası” ve “Yılın Kojeneratör Ürünleri” kapsamında iki farklı ödül aldı. Firma şu anda Centrotec Grubu’na dahil. Centrotec Grubu da Avrupa’nın en büyük fotovoltaik panel üreticisi, aynı zamanda güneş kollektörlerinin solar camlarını üreten, yoğuşmalı-yoğuşmasız kombi ve kazanların plastik ve polipropilen esaslı bacalarını üreten bir grup dolayısıyla Wolf de bu topluluğun içindeki en büyük üyelerden biri. Centrotec Grubu da 2011 yılı itibariyle 500 milyon euro’nun üzerinde bir ciroya sahip.

Wolf İle Benzer Bir Yapıya Sahibiz

Alarko’nun Türkiye’de çok yüksek bir kalite algısı ve bilinilirliği olduğu gibi, Wolf’ün de Almanya’da çok yüksek bir kalite algısı var. 65 farklı ülkede iş ortağı bulunan bir firma. Wolf Türkiye pazarına ilk olarak 1998 yılında ısıtma alanında faaliyet gösteren bir firma ile ortaklık yaparak girmişti. Beş yıl süren bu işbirliğinin sonunda ortaklıktan ayrılan Wolf, daha sonra nispeten daha küçük ölçekli iki firma ile konvansiyonel kombi kapsamında geçici işbirlikleri yapmıştı. Ama 2009 yılı itibariyle Wolf’ün Türkiye’de ısıtma ürünleri konusunda bir temsilcisi bulunmuyordu. 2010’un ikinci yarısından itibaren Wolf ısıtma cihazlarının Türkiye’deki satış ve satış sonrası hizmetlerini üstlendik ve 2011 yılında Wolf’ün duvar tipi yoğuşmalı kazanlarının dünyadaki en büyük satıcısı konumuna geldik. Bu nedenle Wolf firmasının gözünde çok önemli bir partner durumundayız. Alarko zaten HVAC sektöründe çok köklü bir firma. Isıtma, soğutma, havalandırma ve su grubu ürünlerinde Türkiye’de pazarlama, satış ve satış sonrası destek konularında üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirdiğimize inanıyoruz. Wolf ile bu anlamda benzer bir yapıya sahibiz. Wolf de tek ürün grubuna odaklanmış bir firma değil ve girdiği bütün ürünlerde kuvvetli. Teşkilat yapımız da birbirine benziyor; sonuçta onlar da bizim gibi ürünlerini sadece satmakla kalmayıp satış sonrasında da ürünlerinin arkasında duruyor ve yüksek müşteri memnuniyetini ilke edinerek hizmet vermeye devam ediyorlar. Özetle Wolf ile anlaşmamız benzer iş yapım usullerine sahip iki firma olarak hiç zor olmadı. Bu uyumun satışlarımıza da yansıması, elbette mutluluk verici bir gelişme...

Wolf Kazanlarda; Kazan Suyunu Boşaltmadan Eşanjör Bakımı Yapmak Mümkün

Wolf’ün duvar ve yer tipi yoğuşmalı kazanları ile güneş kollektörlerini Türkiye pazarına sunduk. Duvar tipi yoğuşmalı kazanlar, ‘CGB Serisi’ olarak adlandırılıyor. 70 kW ve 100 kW olarak iki modeli var. Bu duvar tipi kazanlar tek başına kullanılmasının yanı sıra kaskad olarak da kullanılabiliyor. Kaskad sistem bilindiği üzere bir kazan dairesinde birden fazla kazanın yan yana bağlanması ve bir kontrol sistemi ile eşzamanlı olarak çalıştırılması ve sonuçta her bir cihazın aynı çalışma süresinde eş yaşlanmaya tabi tutulduğu bir sistem. Bu sistem ile Wolf kazanlar beş adet kazana kadar bağlanabiliyor ve dolayısıyla duvar tipi kazanlarda 495 kW’ya kadar bir merkezi sistem kapasite sınırına ulaşabiliyoruz. ‘MGK Serisi’ olarak adlandırılan yer tipi kazanlar ise 130 ve 294 kW aralığında beş farklı modelden oluşuyor ve yine kaskad olarak kullanılabiliyor. Böylece kapasite 2940 kW’ya kadar çıkabiliyor.

CGB Serisi kazanların en önemli özelliği ve rakiplerinden en önemli farkı; kazan suyunu boşaltmadan eşanjör bakımının yapılabilmesi.

Wolf tüm ısıtma cihazlarını bakım kolaylığı ve servis süresini kısaltma konusuna büyük önem vererek geliştirmiş. Yapılan geliştirmeler neticesinde hem CGB Serisi hem de MGK Serisi kazanlarda tesisat suyunu boşaltmadan kolaylıkla bakım yapma imkânı var. Ayrıca MGK Serisi kazanlar yer tipi olmasına rağmen duvara sıfır monte edilebiliyor. Sırt sırta iki tane cihazı monte etmek de mümkün; böylece sadece 1.6 metrekarede 600 kW’lık bir kapasiteye ulaşabiliyor.

Türkiye’de Yoğuşmalı Kazan Pazarında Bir Buçuk Yılda Önemli Bir Pazar Payına Ulaştık

Geçen sene birçok projede Wolf cihazları ile yer aldık. Bunların başında Ankara’daki TOKI Yapracık Konutları geliyor. TOKI Yapracık Konutları Ankara’nın batısında kurulan ve bittiğinde 40.000 kişinin yaşayacağı bir uydukent olacak, 9224 konut yer alacak. Yapracık Konutları’nda farklı müteahhitler TOKI çatısı altında faaliyetlerini yerine getiriyorlar. Biz de geçen sene itibariyle dört ayrı taahhüt firmasına toplam 272 adet Wolf duvar tipi CGB 100 Serisi yoğuşmalı kazan tedarik ettik ki bu sayı projenin yaklaşık % 30’una denk geliyor.

Bunun yanında Tokat’taki Atatürk Kültür Sarayı’nda altı adet MGK 300 kazanından oluşan bir kaskad sistemi kurduk. Karşıyaka Opera Binası, Diyarbakır’daki Dedeman Oteli, Abant izzet Baysal Üniversitesi, Muğla Üniversitesi, Çanakkale Dardanel Spor Kompleksi de yine Wolf ürünlerinin satışını yaptığımız prestijli projeler arasında. Bunların yanında çeşitli okul, konut, otel, hastane, spor merkezi, cami ve kültür merkezinin tek kazan ile veya kaskad sistemi kullanarak merkezi ısıtma sistemlerini kurduk. Bu satışların sonucunda 2009 yılının Nisan ayında girdiğimiz büyük kapasiteli yoğuşmalı kazan pazarında 2010 yılının sonu itibariyle önemli bir pazar payına ulaştık. Bir buçuk yıldaki bu pazar payının hakikaten önemli bir başarı olduğunu düşünüyoruz; Wolf de aynı görüşte. Onlar da bir buçuk yıllık bu performanstan haliyle çok memnunlar.

Güneş Enerjisi Sistemlerinin Geleceği Parlak

Türkiye dünyanın en büyük ikinci güneş enerjisi pazarına sahip; aynı zamanda 100’den fazla yerel üreticisi olan, bu konuda çok güçlü ülkelerden biri. Tabii Türkiye’nin coğrafi konumu da bu açıdan büyük bir şans, güneşlenme süresi çok uzun bir ülkeyiz. Türkiye’nin kuzey bölgesi bile Almanya’nın güney bölgesinden bir buçuk kat daha fazla güneşlenme süresine sahip. Türkiye’deki güneş radyasyon kapasiteleri Marmara Denizi ve Karadeniz’de yılda 14001450 KWh/m² iken Antalya gibi güney illerinde 1800-2000 KWh’e kadar çıkıyor. Bu hakikaten çok büyük bir kapasite. Türkiye’de güneş enerjili sistemlerin pazarı da hızlı bir gelişme gösterecek potansiyele sahip. Bu nedenle Wolf’ün güneş kollektörlerini de pazara sunma ihtiyacı hissettik. Şu an itibariyle sadece kullanım suyu temini için güneş kollektörleri getiriyoruz, ilerleyen dönemlerde fotovoltaik sistemler için uygun koşullar oluştuğunda bu ürün grubunu da satışını yaptığımız ürünler arasına dahil edebiliriz.

Şu ana kadar başta oteller olmak üzere pek çok projeye güneş kollektörü verdik. Kollektörler, direkt kullanım suyu amacıyla kullanılabildiği gibi ısıtma sistemine destek amaçlı da kullanılabiliyor. Alarko’da ısı pompası sistemleri ve ısı pompasıyla güneş kollektörünün kombine edildiği sistemler de var. Sonuçta ısı pompası da güneş kollektörü de tek başına en önemli yenilenebilir enerji ürünlerinin başında geliyorki ikisi entegre olarak çalıştığında çok daha büyük bir avantaj ve çok kısa bir geri dönüşüm süresi sağlıyor.

Yoğuşmalı Cihazların Pazar Payı Hızla Artıyor

Birçok yeni, tasarruflu ürün ve sistemler var elbette ama şu an itibariyle ısıtma pazarının % 80’ine konvansiyonel cihazlar hâkim. Yoğuşmalı kombi ve yoğuşmalı kazanların pazar payı her sene yaklaşık 34 puan kadar artıyor. 2011 yılı itibariyle yoğuşmalı kombi ve kazan pazarı, toplam kombikazan pazarı içinde % 17 seviyelerine geldi.Tabii Avrupa’ya baktığımızda, bu oran % 80-100 arasında. Bu hızla giderse Türkiye’de de on yıl içinde yoğuşmalı kazanların pazarda çok hâkim bir duruma geleceğini öngörüyoruz. Bununla birlikte güneş enerjisi destekli ısıtma sistemleri yaygınlaşacak. Bu konuda bizim gibi firmalara büyük görevler düşüyor. Yoğuşmalı kazan pazarı daha gelişme safhasındayken bir teşvik çıkmış olsaydı tabii ki bu pazar çok daha hızlı gelişirdi. Sonuçta Türkiye’nin de yurtdışına ödediği enerji tutarı bir hayli azalırdı. Ama maalesef bu konuda geç kalınarak önemli bir fırsat kaçırıldı. Neyse ki büyük projelerde, özellikle devletin yaptığı bayındırlık esaslı projelerde bu konular çok dikkate almıyor. Artık şartnamelerde çoğunlukla yoğuşmalı cihazlar yazılıyor ve projelerde talep ediliyor. Tabii bu da bireysel kullanıcılara aynı zamanda örnek teşkil ediyor. Yoğuşmalı cihazlar, konvansiyonel cihazlara göre ilk yatırım maliyeti daha yüksek olmakla birlikte en az % 20 daha az yakıt tükettiğinden, kullanılan kapasiteye, evin büyüklüğüne göre 46 yıl arasında geri dönüşüm sürelerine sahipler.

Cihazların ekonomik ömrünün Sanayi Bakanlığı’na göre kombilerde 15 yıl kazanlarda da 10 yıl olduğunu düşündüğümüzde 46 yıllık geri dönüşüm süreleri çok uzun değil. Enerji Verimliliği Kanunu 2009 yılında yürürlüğe girdi ve yenilenebilir enerji ürünlerinin kullanımını öngören ve Türkiye’de enerji verimliliği bilincini oluşturmayı esas edinen bir yasa olarak çıktı. Akabinde Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği yayımlandı.

Cihazlardaki enerji sınıfı etiketlendirmeleri ile ilgili olarak da 2 Aralık 2011’de “Ürünlerin Enerji ve Diğer Kaynak Tüketimlerinin Etiketleme ve Standart Ürün Bilgileri Yoluyla Gösterilmesi Hakkındaki Yönetmelik” yayımlandı. Bu yönetmelik enerji tüketim değerlerine göre ürünlerin sınıflandırılmasını sağlayacak. A’, ‘B’, ‘C, ‘D’ sınıfı gibi... Hatta A sınıfından çok daha verimli olan cihazlarda A+ veya A++ şeklinde de etiketlendirme olabilecek. Fakat bunun da kapsamı şu an belirlenmiş değil, yani hangi verimlilik sınıfındaki cihazlar A’ya ya da B’ye girecek şu anda netleşmiş değil. Bu konu ile ilgili düzenlemeleri bekliyoruz. Ardından biz de ürünlerimizi etiketlendireceğiz. Bunun sonucunda piyasadaki cihazlar arasındaki farklılıklar, enerji tüketimi açısından çok daha aşikâr hale gelecek. Dolayısıyla kullanıcılar cihaz seçerken hangi cihaz daha az, hangi cihaz daha çok enerji tüketiyor bunu kolaylıkla görebilecekler.

Periyodik Bakımı Tavsiye Ediyoruz

Satış sonrası servislerimiz münhasırdır. Münhasır servislerimizin bir kısmı ısıtma konusunda bir kısmı da su grubu ürünleri, bireysel klimalar ya da merkezi klimalarda uzmanlaşmıştır. Isıtma konusunda uzman servislerimiz uzun yıllardır konvansiyonel ve yoğuşmalı cihazlarda zaten deneyimli ve bilgili servislerdi. Onları Wolf ürünleri hakkında çok detaylı olarak hem Almanya’da hem de Türkiye’de eğitimlere tabi tuttuk ve neticesinde de tüm ısıtma servislerimiz Wolf ürünlerinde de uzman hale geldi. Enerji Verimliliği Kanunu’na göre ısıtma cihazlarının periyodik bakımının yapılması zorunlu. Biz bu periyodu 1 yıl olarak belirledik, dolayısıyla cihazların sürekli aynı verimle ve problemsiz çalışması için, olabilecek arızaların önceden tespit edilebilmesi ve kullanıcıların problem yaşamaması için yılda bir kere periyodik bakımın yapılmasını tavsiye ediyoruz.

2012’de Yeni Ürünlerimiz de Pazarda Olacak

2011 yılı itibariyle Türkiye kombi pazarı toplam 800.000 adede ulaştı. Bunun % 80’i yani 640.000 adedi konvansiyonel kombi, % 20’si ki 160.000 adede denk geliyor, yoğuşmalı kombi. 2012 yılında da kombi pazarında % 5’lik bir büyüme olacağını tahmin ediyoruz, fakat yoğuşmalı kombi % 24’lük bir pazar payı ile 200.000 cihaza ulaşacak. Bu segmentte 2009 yılının sonunda üretimine başladığımız Alarko Seradens modeli yoğuşmalı kombilerimizle hizmet veriyoruz. 2012 yılı itibariyle ısıtma pazarında yaklaşık % 5 ile % 10 arasında bir büyüme beklenmekle birlikte ısıtma pazarının içindeki yoğuşmalı ürün alt pazarında çok daha büyük oranda büyüme olacağını öngörüyoruz. Tahminlerimiz yoğuşmalı kazan satışlarının 2012 yılında 14.000-15.000 adede ulaşabileceği yönünde. 2012’de yoğuşmalı kazan pazarında önder olmayı hedefliyoruz. Pazar büyüklüğüne bağlı olarak gerektiğinde Wolf ısıtma ürünlerini Türkiye’de üretme konusunda Wolf ile sözleşme aşamasında bir prensip anlaşmasına vardık. Böyle bir üretim olması durumunda tabii ki sadece iç pazar için değil, gerek Alarko’nun, gerekse Wolf’ün ihracat pazarı için, hatta Almanya pazarı için dahi söz konusu olabilir. Kısa vadeli planlarımız arasında şimdilik bulunmamakla birlikte böyle bir ihtiyaç olursa bu konunun önü her zaman açık. Bu kısa işbirliği süresi içinde daha şimdiden bölge ülkelerinden bize Wolf ürünleri ile ilgili talepler gelmeye başladı. Bunların bir kısmı direkt olarak Wolf’ün bize yönlendirmesi şeklinde. 2012 yılında yeni Wolf ürünlerini piyasaya sunma konusunda çalışmalarımız sürmekte. Gelişmeleri zaman içinde paylaşacağız.

Tümünü Temizle
Karşılaştır