Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

2005, Yatırım Yılı Olacak

2005, çok sayıda firmanın daha önce rafa kaldırdığı yatırım planını hayata geçireceği bir yıl olarak görülüyor. Sadece DÜNYA ‘nın derlediği bilgiler, bu yıl içinde gerçekleşecek özel sektör yatırım tutarının milyar dolarlık rakamlarla ifade edileceğini gösteriyor. Bu da özel sektörün gelişmede motor güç olacağını ortaya koyuyor.

Arçelik’in yatırımında artış

Arcelik AŞ Finansman ve Mali İsler Grup Direktörü Yağız Eyüboğlu, bu yıl 140-150 milyon Euro aralığında bir yatırım hedeflediklerini belirterek, "Rusya yatırımımız hariç 2005 için düşündüğümüz yatırımların üçte biri kapasite artışı, üçte biri yeni model yatırımları olup tamamı Türkiye’de gerçekleşecek" dedi. Eyüboğlu, Romanya’daki buzdolabı üretim tesisine de kapasite artırımı amacıyla 6 milyon Euro’luk yatırım yapacaklarını açıkladı.

Alarko Carrier’den ilave kaynak hattı

Alarko, Dudullu’daki radyatör fabrikasına ilave bir kaynak hattı yatırımı yapmayı planlıyor. Yaklaşık 11 milyon dolarlık yeni yatırımla radyatör üretim kapasitesi iki katına çıkarılacak. 2005 ciro hedefini 220-230 trilyon TL olarak ifade eden yetkililer, ısıtma pazarında yüzde 11, klima alanında yüzde 16 olan pazar payını korumayı hedeflediklerini belirttiler.

Doğtas Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, Çanakkale’de yatırını maliyeti 1O milyon YTL’yi (10 trilyonTL) bulacak ve yıllık 200 bin adet kapasiteli bir yatak fabrikası kuracaklarını söyledi. Doğtas, böylece su anda fason üretim yoluyla karşıladığı yaylı yatak talebini bundan böyle kendi üretimiyle karşılayacak.

Doğuş, inşaat ve turizme odaklandı

Doğuş Grubu yetkilileri, bu yıl fınans, perakende, otomotiv, inşaat, medya ve turizm sektörlerinde yeni yatırımları olacağını belirtirken, "Ancak 2005’te özellikle turizm ve inşaat öne çıkacak" dediler. Yetkililer, turizmde ise İstanbul’da yeni bir butik otel projesi olan Park Hyatt yatırımını tamamlamayı planladıklarını söylediler.

İspanyol endüstriyel mutfak üreticisi Fagor, Gebze’ye toplam 7 milyon Euro’luk yatırım yapıyor. Fagor Türkiye Genel Müdürü Güçlü Kaplangı, Türkiye’de endüstriyel mutfak sektörüne yönelik buzdolabı üretimi yapacaklarını ve tesiste 75-100 kişinin istihdam edileceğini belirtti. Bu yıl içinde üretime başlamayı hedeflediklerini belirten Kaplangı, "Bu yılkı ciro hedefimiz 7 milyon Euro. Yani daha ilk yılda yatırım kendini amorti edecek" dedi.

TNT Ekspres Genel Müdürü Kaya Yıldız, Türkiye’deki potansiyele güvendikleri için yatırımlarının aralıksız sürdüğünü söyledi. Yıldız, "Bu kapsamda 2005’te Türkiye’de 2.7 milyon dolar yatırım yapılması planlanıyor. Bunun bir kısmı filo, bir kısmı teknoloji, bir diğer kısmı da Türkiye’deki hizmet ağını büyütmeye yönelik. Bu amaçla 2005 yılında Erzurum, Çorum, Çanakkale ve bazı Karadeniz şehirlerinde yeni hizmet noktalan açılacak" diye konuştu.

TÜYAP, yeni ofisler açacak

TÜYAP Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Ünal, TÜYAP Beylikdüzü Fuar Merkezi’ne 8 bin metrekarelik ek alan kazandıracak yatırımın yanı sıra, Bursa’daki fuar alanlarını da büyütmek üzere bir yatırım yapacaklarını söyledi. Ünal, "Bu yıl yurtiçinde Malatya’da, yurtdışında ise Tahran’da birer ofis açmayı planlıyoruz. AB Kurumsal İlişkiler ofisi de Almanya’nın Köln şehrinde iki ay içinde açılmış olacak" dedi.

Metro Group’tan dört ayda dört mağaza

Metro Group Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek, önümüzdeki birkaç yıl içinde Türkiye’de 300 milyon dolarlık yatırım kararı aldıklarını hatırlatarak, bu çerçevede yeni açacakları mağazalardan dördünün temellerini 3-4 ay içinde atacaklarını söyledi. Türkiye’nin hızlı bir değişim süreci geçirdiğini ifade eden Tümbek, uluslararası bir şirket olarak bu değişim sürecim takdirle karşıladıklarını vurguladı.

Evyap Yürütme Kurulu Başkanı Mehmed Evyap, bu yıl özellikle kişisel bakım markalarına verdikleri pazarlama desteğini artırarak devam ettireceklerini anlattı. Evyap, "Bu kapsamda yurtdışı pazarlardaki pazarlama ekiplerimizi ve faaliyetlerimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. 2005 yılı için yurtiçi-yurtdışı toplam iletişim ve reklam bütçemizi yaklaşık 30 milyon dolar civarında olacak" dedi.

Onur Air, dört uçak alacak

Onur Air Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şebabettin Bollukcu, bu yıl leasing yoluyla dört yeni uçak alacaklarını, aynca 10 milyon dolar tutarında yeni bir teknik bakım merkezi yatırımları bulunduğunu söyledi. Bollukçu, yeni yatırımlarla bu yıl 2 bin kişiye daha istihdam olanağı sağlayacaklarının müjdesini verdi.

Tiffany Genel Müdürü Cem Mergen, geçen yılla 21 milyon dolarlık rakama karşılık bu yıl 35 milyon dolar ciro hedeflediklerini söyledi. Bu kapsamda 2005’te 300 bin dolarlık yatırımla 6 yeni mağazayı daha açacaklarını söyledi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır