Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

2004 Bizim Yılımız Oldu

İnşaattan taahhüte, sanayiden turizme, enerjiden su ürünlerine kadar geniş bir alanda dev projelere 2004 yılında da devam etti Alarko Holding. Yeni yıldaki en büyük hedef ise özelleştirme kapsamına alınan Milli Piyango ve enerji ihalelerini almak. Grubun Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu 2004 yılının Alarko Holding’in yatırım yılı olduğunu vurgulayarak 2004 yılında beklentilerinin üzerinde bir büyüme gerçekleştirdiklerini söyledi. Yavrucu ile hem bu yatırımları hem de 2005 yılına yönelik projeksiyonlarını konuştuk...

2004 bizim yılımız oldu

Alarko Holding 2004 sonunda yüzde 8 büyüme gerçekleştirecek. Ancak hedef bu rakamı daha da ileriye taşımak. Evet, Alarko Holding büyümenin devam etmesini istiyor. Yavrucu, yatırımların önümüzdeki yıl artarak devam edeceğinin altını çizerek “Yatırımlara aynı hızla devam edeceğiz. 2005’de Carrier ile ortak olduğumuz Alarko Carrier’de yeni yatırımlar yapmayı öngörüyoruz. Büyüme stratejimizde enerji ilk sırada yer alıyor. Kırklareli’deki santralimiz 2005 yılı başında faaliyete geçecek. Enerjide hedef, 1000 megawatt’a çıkabilmek. Bunun içinde Fransız Snet şirketi ile ortak olduk” diyor. Holding’in büyüme hedefleri bunlarla sınırlı değil. Yavrucu turizm alanına dikkat çekiyor; “Turizmde Alarko bir marka oldu. Bu yılda yüzde 14’lük bir büyüme gerçekleştirdik. İstanbul’da bir otel, Antalya’da ise bir tatil köyü açabiliriz. Ankara ve İzmir’de yatırımlarımız olacak.”

MP ihalesinde iddialıyız

Alarko Holding, enerji üretim-dağıtım şebekelerinin ve Milli Piyango (MP) gibi özelleştirmelerinde son derece iddialı. Milli Piyango’nun prestijli bir şirket olduğunu ve MP’yi alabilmek için çok iyi bir konsorsiyum kurduklarını anlatan Yavrucu, ihalede en iyi teklifi kendilerinin vereceğim belirtti. Milli Piyango’nun konsorsiyum içerisinde hiçbir şirketin amiral gemisi olacak kapasitede bir şirket olmadığını söyleyen Yavrucu konuşmasına şöyle devam etti; “MP çok prestijli bir grup. Fiba ve Doğuş Holding ile anlaşmamızı yaptık. Yabancı ortak seçimi için de son aşamaya geldik. En geç bu ay sonuna kadar imzalar atılacak. MP ihalesinde en şanslı şirketlerden biriyiz. Bu projeyi almayı öngörüyoruz.”

Milyar dolarlık projeler geliyor!

-Aşağı yukarı 5-6 bin dönümlük bir yerde 4 bin konutluk bîr proje olan Riva projesini başlatacağız.

- Diğer bir projede Büyükçekmece’de Alkent 2000 villalarının dördüncü bölümlerinin yapılması ile ilgili çalışmaları. 2005 yılında bu sektörün daha hareketli olacağını gösteriyor.

- Riva projesi milyar doların üzerinde bir yatırım olacak. Alkent 2000 projesi ise 600-700 milyon dolarlık bir proje.

Irak pazarında yer alacağız!

Peki ya Irak? Yavrucu, Alarko Holding’in yılbaşında Irak’tan 500 milyon dolarlık gelir beklentisi olduğunu, ancak Irak’ta güven ortamının sağlanamamasından dolayı buradaki faaliyetlerini durdurduklarını söylüyor. Bu kararın alınmasında etkili olan unsur ise çalışanlarının hayatının tehlikede olması oldu. Yavrucu; “Irak’ta çok iyi bir yapılanmaya girdik ve buradaki çalışmaları Doğuş Grubu ile beraber yürütüyorduk. Ancak terör olaylarının tırmanması, çalışanlarımızın canının tehlikeye girmesi bizi yatırımları durdurma kararı almamıza neden oldu. Hiçbir iş almadık, hiçbir işe girmedik” diyor. Bu durum Holding’in Irak’ı defterden silmesine neden olmamış tabii... Hala Irak’ta iddialı olduklarını söyleyen Yavrucu “İşleri durdurmamızdan Irak pazarından vazgeçtiğimiz manası çıkmasın. Irak bizim bildiğimiz ve potansiyeli olan bir pazar. Ortam düzeldiği anda bizim Irak’a ilgimiz artarak devam edecek ve hedeflerimizi gerçekleştireceğiz. Alarko gelecekte mutlaka Irak pazarında olacak” diyerek konuşmasına devam ediyor.

Alarko’nun Cirosu 500 Milyon Dolara Dayandı

Taahhüt ve Arazi Geliştirme 431 trilyon 63 milyar

Sanayi ve Ticaret 205 trilyon 132 milyar

Turizm 35 trilyon 448 milyar

Enerji 21 trilyon 241 milyar

Toplam 692 trilyon 884 milyar

Kazakistan’da iddialıyız

Alarko Holding Kazakistan’da da iddialı yatırımlarına devam ediyor. Yavrucu, “Kazakistan’da bittiğinde Orta Asya’nın en geniş ve modern havaalanı olacak olan Astana Uluslararası Havaalanı projemiz var ve bu yıl sonunda bitecek. Ayrıca önümüzdeki yıl bitecek olan 500 km’lik bir otoyol projemiz var. Kazakistan bizim için Türkiye dışında çok önem verdiğimiz, çok büyük önemi olan bir Pazar” diyerek Kazakistan’ın önemine değiniyor.

Peki ya Rusya’daki yatırımlar? Yavrucu Rusya yatırımlarını anlatıyor, “Rusya’da Sakhalin Adası’nda 33.4 milyon dolar inşaatımız devam ediyor. Moskova’da Onkoloji hastanesi projemiz var. Rusya krizi nedeniyle durmuştu. 11.3 milyon dolarlık Donskoy Sigara Fabrikası inşaatımız önümüzdeki yıl tamamlanacak. Cezayir Desalinasyon Tesisi ve Kuvvet Santrali projesi var. Türkmenistan ve Özbekistan’da ilgilendiğimiz projeler var. Rusya’da yeni projeler var...

Garih’in manevi eksikliğini hissediyoruz.

- Üzeyir Garih’in eksikliğini manevi olarak hissediyoruz.

- Üzeyir Bey ve İshak Bey Alarko Holding’in kendilerinden sonra yasaması için belirli bir stratejiye oturtmuşlar.

- Holdingde şirket sahipleri ile profesyoneller arasında resmi görev ve sorumluluk ayırımı yapıldı.

- Herkesin çizgi ve sorumlulukları nereye kadar, belli. 50 yıldır de vamlılığını bu şekilde sağlıyor.

- Türkiye’ye bakarsanız hala büyük şirketlerin büyük bir kısmının başında birinci nesil, yani şirketi kuran kuşak var. Türkiye’de üçüncü nesil genelde yok gibi.

Tümünü Temizle
Karşılaştır