Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

1,3 Milyar Dolarlık Klimada ‘Split’ Patlaması Yaşanıyor

Haziran ayının ortasında itibaren bastıran sıcaklar klimacıların yüzünü güldürdü. Hareketlenen piyasa, sektörün 2008 yılı için ümitlenmesini sağladı. Geçtiğimiz yıl 1 milyar 300 milyon dolarlık Pazar hacmini yakalayan ısıtma ve soğutma sektörü, bu yıl yüzde 15’lik büyüme hedefliyor. Bunda da 1,4 milyona ulaşan yıllık satış adediyle Türkiye’nin dünyanın en hızlı büyüyen mini split klima pazarlarından biri haline gelmesi etkili oldu.[..]

Her Odaya Bir Klima

Türkiye’de birkaç yıl öncesine kadar lüks sayılan klimalar artık ihtiyaç sınıfına girdi.[..] Alarko Carrier’ın Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hırant Kalataş da, sıcakların gecikmesi ve piyasalarda yaşanan durgunluğun klima pazarını olumsuz etkilediğini kaydederek, satışların bir önceki yıla göre yüzde 10 oranında artacağı tahmininde bulundu. 2007’de 950 bin set olan pazarın, 2008 yılında 1 milyon seti aşacağı öngörüsünde bulunan kalataş, pazarın bu yıl cirosal olarak yüzde 22 seviyesinde büyümesini beklediklerini, biraysel klima pazarının yıl sonuna kadar 579 milyon dolara ulaşacağını kaydetti.

Kalataş, son yıllarda klimanın lüks tüketim malı olmaktan çıkıp, ihtiyaç malları arasına girdiğini vurgulayarak, “Klima cihazlarının fiyatları artık kolay ulaşılabilir seviyeye indi. Bunda da dünyada üretim miktarının artmasının, Çin kaynaklı ürünlerin piyasaya girmesinin ve yerli imalatın olmasının etkisi var diye konuştu.[..]

Klima Alırken Neye Dikkat Etmeli

- Mekana göre kapasitesi fazla olan bir klima para kaybına, düşük bir klima verim alınmamasına yol açar. Bu nedenle doğru klima seçimi oldukça önemli. Dikkat edilmesi gereken noktaların başında model seçimi, montajı, servis güncesi ve kalitesi gelir.

- Klima kullanımındaki en önemli olay soğutma gücünü doğru belirlemek. Onun için iyi bir mühendislik çalışması gerekir. Aynı evin yönü güneye çevrilince klimanın yeri ile ilgili başka planlamalar yapmak gerekebilir.

- Evsel kullanıcıların daha çok tecih ettiği duvar tipi olarak adlandırılan split klimalar, taze hava beslemesine sahip değillerdir. Bu nedenle böyle bir klima kullanılıyorsa filtreleme sistemi çok önemli. Mümkün olduğu kadar çok ve farklı özelliklere sahip filtreleri bulunan cihazlar seçilmeli.

- Ayrıca taze ve temiz havanın içerdiği “negatif iyonların” da iç ortama verilemsi ile üst düzeyde bir hava koşullandırma yapılmış olur. Bunun için seçilecek klimalarda “negatif iyon jeneratörünün” bulunmasına dikkat etmek gerekiyor.

Tümünü Temizle
Karşılaştır