Hata oluştu. Lütfen tekrar deneyiniz.
X
Sepet
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır.
EN TR
TR
EN
Kombi Kazan Isı Pompası Güneş Kolektörü Brülör Radyatör Isı Gideri Paylaşım Sistemi Yardımcı Ürünler
Bireysel Soğutma Merkezi Soğutma
Dalgıç Pompa Santrifüj Pompa Dalgıç Pompa Motorları Hidrofor Sirkülasyon Pompası
Bina Yönetim Sistemleri Enerji Verimliliği Danışmanlık Hizmetleri Isı Paylaşım Hizmetleri Satış Sonrası Hizmetleri
Yetkili Satıcılar Yetkili Servisler Tüketici Destek E-Ticaret Destek
Genel Bakış Faaliyetler Referanslar İnsan Kaynakları Yatırımcı İlişkileri Medya Kişisel Verilerin Korunması
ANASAYFA
Isıtma
Soğutma
Su Basınçlandırma
Mühendislik Hizmetleri
Destek
Kurumsal
İletişim

100 Farklı Tipte Kliması Var

1954 yılında kurulan Alarko Sanayi ve Ticaret, 1998’de dünyanın önde gelen kuruluşlarından Carrier ile eşit oranda ortaklık yaptı. Ve şirketin adı Alarko Carrier Sanayi ve Ticaret AŞ olarak değiştirildi. Alarko Carrier, müşterilerine en lüksünden ekonomiğine 4 marka, 28 seri ve 100’den fazla tipte klimayla hizmet sunuyor. Alarko Carrier Pazarlama Müdürü Hırant Kalataş ile şirketin yeni hedeflerini konuştuk...

Alarko Carrier özellikle hangi projeleriyle ön plana çıkıyor?

Merkezi ve bireysel klimalar konusunda faaliyet gösteren Alarko Carrier, özellikle merkezi klimalar (ofis binaları, otel, hastane...) konusunda sektörün önde gelen kuruluşları arasındadır. Isıtma ve soğutma hizmeti sunduğumuz önemli kuruluşlardan bazıları şunlar:

Bakü-Ceyhan boru hattındaki kontrol istasyonları, Fenerbahçe Stadyumu, Kanada Büyükelçiliği, Dışişleri Bakanlığı Ek Binası, Ankara’nın yeni kongre merkezi olmaya aday Ankara Sheraton Oteli’nin ek binası, Alanya Royal Pergasos Oteli, İstanbul Ramada Plaza, İstinye Bay Konakları, Acıbadem Bursa Hastanesi, Lütfi Kırdar, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi...

Şirketin organizasyon yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Alarko Carrier’ın endüstriyel faaliyetleri, yönetim merkezine bağlı olarak Gebze’deki ana üretim tesisleriyle Dudullu Radyatör Üretim Tesisi’nde; ticaret ve pazarlama faaliyetleriyse İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Despaş şubeleri ve Antalya bürosunda yürütülüyor.

Teknolojisini yenileyen, dış pazarlara erişim olanakları ve rekabet gücünü arttıran Alarko Carrier, pazarlama ve satış sonrası hizmetler alanlarında da faaliyetlerini sürdürüyor.

Kalite yönetimi sertifikalarınız var mı?

Alarko Carrier, üretimin her aşamasında uluslararası CE, BVQI ve EUROVENT, ISO 9001, ISO 14001, OHSAS 18001 ile ulusal TSE ve TSEK standartlarını yıllardır uyguluyor.

Biz, satış öncesi olduğu kadar satış sonrası hizmetlere de önem veren bir markayız. Satış sonrası hizmet anlayışımızı yansıtmak amacıyla kurduğumuz ısıtma, soğutma, iklimlendirme, havalandırma ve su basınçlandırma sektörlerinde ihtiyaç duyulan yedek parçaları, tesisat, montaj, bakım, onarım malzemelerini ve ekeipmanlarını toptan ve perakende satan marketler zinciri Totaline; Alarko Carrier güvencesiyle faaliyetlerini sürdürüyor.

Üretim tesisleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ana üretim tesisimiz İstanbul Gebze’de. İstanbul Dudullu’da radyatör üretim tesisimiz var. Alarko Carrier Gebze Kompleksi, Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde 60 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde kurulu, toplam 36 bin 800 metrekarelik kapalı alana sahip. Kompleksin inşaatına 1 Temmuz 1999’da başlandı, 1 Kasım 200’de bitirildi. Bu tesisin üretim teknolojisi, Carrier ortaklığından sonra yenilendi ve organizasyonu modernleştirildi. ISO 9001 belgeli bu tesiste Carrier markasıyla klima santrali, çatı kliması, fan coil, kombi, brülör ile dalgıç pompa ve sirkülasyon pompası üretiliyor. Burada üretimde 650, yönetim, satış ve pazarlamada 324, Ar-Ge’de de 22 kişi olmak üzere toplam 996 kişi çalışıyor.

Dudullu Radyatör Üretim Tesisi ise Dudullu Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunuyor. Toplam 18 bin metrekarelik alana kurulu olan tesis 9 bin 250 metrekare kapalı alana sahip. Burada yurtiçi ve yurtdışı pazarlar için panel radyatör üretiliyor.

2006 yılı cironuz ve 2007 yılı ciro hedefiniz nedir?

Alarko Carrier son yıllarda yılda yüzde 30-35 büyüyen, borsaya açıldığı 1993’ten beri sürekli kar açıklayan, hiç zarar etmemiş bir şirket. 2006 yılında 250 milyon YTL’lik bir ciroya ulaştık. 2005 yılında 19 milyon 728 bin 707 YTL olan net karımız, 2006 yılında 19 milyon 894 bin 354 YTL’ye yükseldi.

İhracatınız ne kadar? İhracat hedeflleriniz arasında yeni pazarlar var mı?

2006’da ihracatta ciddi bir büyüme kaydettik. Yılı yaklaşık 25 milyon dolarlık ihracatla kapattık. İhracat yaptığımız başlıca pazarlar arasında İngiltere, Hollanda, Almanya, Yunanistan, İtalya, Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Fransa, Çin, Hindistan, Avusturya, Mısır, Litvanya, Şili, Lübnan ve Pakistan var. 27 Şubat-2 Mart 2007 tarihleri arasında Moskova’da düzenlenen Aqua-Term 11. Uluslararası Isıtma, Soğutma, Havalandırma ve Tesisat Ekipmanları Fuarı’na katıldık. Rusya ve Uzak Asya da ihracat yapmayı hedeflediğimiz pazarlar arasında.

2007’de ne kadarlık büyüme bekliyorsunuz?

“Sağlıklı, hazmedilebilir, kalıcı ve sürdürülebilir” büyümeyi tercih ediyoruz. Her bünyenin bir kapasitesi var. Aniden büyümemiz sağlıklı olmaz kanaatindeyiz. 700’e yakın çalışan ve Türkiye çapında bayilikleri olan bir firmayız ve risklerimizi minimize etmemiz, organizasyonumuzu çok iyi korumamız gerekiyor. Bu yılki bütçemizde de, karlılığımızda yüzde 10’dan yüksek bir reel büyüme beklentisi içerisindeyiz.

Kaç farklı modeliniz var? Piyasaya sunduğunuz son ürününüz hangisi?

Temel olarak faaliyette olduğmuuz HVAC sektöründeki ısıtma ve soğutma ürünleri portföyümüzde mevcut. Ayrıca satmakta olduğumuz ürünleri tamamlayacak nitelikteki çeşitli ürünleri de satış portföyümüz içinde bulunduruyoruz. Bu sayede müşterilerimize ısıtma ve soğutma sistemleri konusunda komple ürün ve hizmet sunma olanağımız var. Bu ana konuların yanı sıra özel olarak dalgıç pompa ve motorları üretiyoruz. Ayrıca hem kendi sattığımız ürünlerin hem de benzer ürünlerin yedek parçaları ve montaj malzemeleri satışı da, faaliyet kapsamımız içinde.

Alarko Carier olarak klimada tam seri yaklaşımıyla değişik müşteri kitlelerine hitap eden ürün çeşitliliği sağlıyoruz. En lüksünden ekonomiğine 4 markada, 28 seri, 100’den fazla tipte klima ile seçim olanağı sunuyoruz.

Örneğin Toshiba-Carrier ortaklığı ile üretilen Toshiba RAS serisi klimalar kendini temizleme özelliğine sahip.

Tümünü Temizle
Karşılaştır