Basından Haberler
Yüzde 109 Verimli Kombi Alarko’da


Alarko yetkilileri, ısıtma ihtiyacını yeniden duymaya başladığımız şu günlerde genel olarak kombiler ve ürettikleri cihazların sağladığı avantajlar üzerine sorularımızı cevapladı:

Son kullanıcı neden kombi kullanmayı tercih etmeli?

Kombiler, tek katlı dairelerden, lokanta ve dükkanlara, dubleks ve tripleks konutlara kadar her yerde rahatlıkla kullanılabilir. Hafif ve ufak boyutludur, duvara da asılabildiği için az yer kaplar. Ayrıca konutun hem ısıtma, hem de kullanım sıcak suyu gereksinimini karşılar.

Kombiler arasındaki farklar nelerdir?

Kombiler, baca gazı içindeki gizli enerjiden yararlanma özelliğine göre geleneksel ve yoğuşmalı olmak üzere ikiye ayrılır. Geleneksel kombiler 50-80 derece aralığında ısıtma suyu üreterek konutları ısıtırlar. Atmosfere atılan atık gazın sıcaklığı ise 110-120 derecedir. Aslında bu yüksek sıcaklıklı gazla enerji de kaybedilmektedir. Tam yoğuşmalı kombiler ise, 50 derece ve altındaki tesisat suyu sıcaklığıyla çalışırken baca gazındaki su buhar inin yoğuşmasıyla bu baca gazı içindeki gizli ısıyı suya aktararak yüzde 30’a varan ek verime ulaşırlar. Yoğuşmalı bir kombinin baca gazı sıcaklığı sadece 40-45 derecedir.

Neden yoğuşmalı tip kombiler tercih edilmeli?

Daha verimli olmasının yanmda çevre dostudur. Düşük sıacaklıkta baca gazı üretirken havayı kirleten zararlı emisyon oranları da çok daha düşüktür. Baca gazını atmosfere atmaya yarayan serisi kombilerimiz, en son teknolojiye sahiptir. Her iki model de premiks sistemi ve baca gazını yoğuşturarak yüzde 109’a fan, tam yoğuşmalı kombilerde yanma öncesi (premiks) gaz ve havayı ideal oranda karıştırır. Yoğuşmalı bir kombi sağladığı ekstra tasarruf ile 4-6 yıl içinde kendi maliyet geri kazandırır.

Kombi alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Yeni bir kombi alacağı zaman ısıtılacak olan evin ya da iş yerinin ısıtma alanı dikkate alınmalı ve buna uygun bir cihaz tercih edilmehdir. Ayrıca binanın dış cephe izolasyonu, zemin, üst kat veya ara katta olup olmadığı, binanın kaç cephesinin açık olduğu, kuzey veya güney cepheye bakan bölgeler vb. unsurlar da dikkate alınmalıdır.

Uygun cihaz için uzman firmalardan destek alınmasında fayda olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca tüketicinin cihazdan beklentilerini dikkate almak da son derece önemli. Yüksek verimli yoğuşmalı kombi almak isteyen tüketicilere, yoğuşmalı kombinin premiks özellikli, yani tam yoğuşmalı olup olmadığını araştırarak karar vermelerini öneriyoruz. Çünkü premiks özellikli olmayan yarı yoğuşmalı olarak da tabir edilen kombilerin verimi tam yoğuşmalı kombilerden daha düşüktür.

SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLER

Ürünlerinizde tüketiciye sunduğunuz farklılıklar neler?

Ürün portföyümüzde yer alan dayanıklı, kaliteli, yenilikçi ürünler ile tüketicilere tasarruf ve konforu birarada sunarken, çevreye maksimum duyarlılık gösteriyoruz. Devirartık hem bütçeden tasarruf, hem de çevreye verilen zararı en aza indirgeme devri. Biz de Alarko Carrier olarak iş ortaklarımızla birlikte çalışmalarımızı bu yönde şekillendiriyoruz. Tam yoğuşmalı Seradens Süper ve Seradens Süper Plus varan verim sağlıyor. Dış hava sıcaklığına göre otomatik çalışma özelliğiyle, istenilen ortam sıcaklığını kolaylıkla sağlayabiliyor. Opsiyonel kablosuz uzaktan kumandası, kullanım konforunu ve verimliliğini artırıyor. En önemli özelliği ise “çok sessiz çalışması ve çok düşük yakıt tüketimi olması”. Bunu biz değil, müşterilerimiz komşularıyla karşılaştırarak söylüyorlar.

Posta - 17.11.2018