Basından Haberler
Yakıt ve Enerji Tasarrufu ile Çevreye Duyarlılık Öne Çıkan Özelliklerimizden


1954 yılında kurulan, ısıtma, soğutma havalandırma ve su basınçlandırma alanlarında faaliyet gösteren Alarko, 1998 yılında, alanında dünyanın lider kuruluşu Carrier ile eşit oranda ortaklığa girdi ve şirketin adı Alarko Carrier olarak değişti.

Genel Yönetim, büro ve iki fabrika ile Gebze Organize Sanayi Bölgesinde (GOSB) 60.000 m²’lik alanda kurulan yeni kompleksine 2000 yılında taşınan şirket, faaliyetlerini Genel Yönetim Merkezine bağlı olarak, Gebze Ana Üretim Tesisleri ile Dudullu Radyatör Üretim Tesisinde; ticaret ve pazarlama faaliyetlerini ise İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya bürolarından yürütmekte.

Alarko Carrier Isıtma Ürün Müdürü Erkan Mutlu ile gerçekleştirdiğimiz röportaj çalışmamızda, pazardaki son durumu ve gündemdeki faaliyetlerini ele almaya çalıştık.

Öncelikle iklimlendirme ve ısıtma pazarına sunduğunuz çözümlerden bahseder misiniz?

Son yıllarda çıkardığımız en yenilikçi ürünümüz Seradens Süper Plus çift yoğuşmalı kombilerimiz. Eko Tasarım Yönetmeliği diğer adıyla ErP Yönetmeliği 2015 yılında Avrupa’da yürürlüğe girdiğinde bu yönetmeliğin kısa süre içinde Türkiye’de de geçerli olacağını ve pazarın hemen hemen tamamen yoğuşmalı cihazlara döneceğini öngörerek, yoğuşmalı kombi ürün gamımızı geliştirme kararı aldık

Bu doğrultuda 2016 yılında piyasaya çıkardığımız, ülkemizin ilk ve tek premiks çift yoğuşmalı kombisi Seradens Süper Plus, sadece ısıtmada değil kullanım suyu üretiminde de yoğuşma yaparak önceki yönetmelik ve verim tanımına göre %110’a varan verim ve çifte kazanç sağlıyor. Kullanım suyunda, sadece ısıtmada yoğuşma yapan premiks yoğuşmalı kombilere göre %12, konvansiyonel kombilere göre ise %20 daha fazla verimlilik sunuyor. 2008 yılından beri Avrupa’da olan bu teknolojiyi İlk defa biz ülkemize getirdik. Fakat bu aşamada gördük ki, sektördeki birçok rakibimiz bu teknolojiyi bilmiyor.

Bilmemekle de kalmayıp yarı yoğuşma ile karıştırıyor ve tüketicilere, yayın organlarına hatalı bilgi veriyor. Kullanım suyunun, paslanmaz çelik ana eşanjörün kullanım suyu için ayrılan boru demetinde ön ısıtmasının yapılıp bu aşamada yoğuşmanın gerçekleştiği, sonra plaka kullanım suyu eşanjörüne girerek istenen sıcaklığa yükseltilmesinden ibaret olan teknoloji sayesinde çok yüksek verimle kullanım suyu üretilirken baca gazı sıcaklığı da yoğuşma nedeniyle 18°C’a kadar düşüyor. Hem verim artışı, hem de çevre koruması en üst düzeyde gerçekleşiyor.

Aşağıdaki iki çalışma şemasında premiks yoğuşmalı kombi ile premiks çift yoğuşmalı kombi arasındaki farkı kolaylıkla görebiliriz. Getirdiğimiz bir başka yenilik ise yoğuşmalı duvar tipi kazanlarımız Aldens ile ilgili Yoğuşmalı kazanlar bir sistemde birden çok adette eş yaşlanmalı olarak kaskad şeklinde kontrol edildiğinde kazanlar lider ve takipçi olarak sınıflandırılıyor.

Lider kazan bir süre sonra liderlik ve ilk devreye girme görevini sıradaki kazana bırakıyor. Örneğin dört kazandan oluşan bir kaskad sisteminde her kazanın üzerinde kumanda panelinin bulunmasının boşu boşuna kurulum maliyetini arttırdığını ve tüketiciye gereksiz maliyet yüklendiğini fark ettik. Çünkü tüm sistem tek bir kontrol paneli üzerinden ayarlanıp kontrol ediliyor.

Diğerlerine gerek kalmıyor. Buradan hareketle kazanlarımızı kumanda panelli ve panelsiz olarak iki farklı tipte geliştirdik.

Ar-Ge çalışmalarınızdan biraz bahseder misiniz?

Türkiye’nin iklimlendirme sektöründeki Ar-Ge merkezi olma hakkı kazanan ilk firmalarından biriyiz.

2012 yılında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından Ar-Ge Merkezi sertifikasını aldık Ar-Ge’yi. teknolojinin üretimin, rekabetin anahtarı olarak görüyoruz.

Yani biz her türlü teknolojik gelişmeyi yakından takip etmek ve ürünlerimizde uygulamak amacıyla Alarko Carrıer olarak her yıl yaklaşık 2 milyon dolar Ar-Ge ve ürün geliştirme yatırımı yapıyoruz.

Bunları yaparken de inovasyonu temel felsefe olarak kabul ediyoruz.

Ürünlerimizde yakıt ve enerji tasarrufu ile çevreye duyarlılık öne çıkan özellikler. Ar-Ge yatırımlarımız tüketicilerin istek ve beklentileri doğrultusunda gelişiyor. Sahadan gelen talepler ve pazarlama olarak ürün yönetiminden gelen öngörüler doğrultusunda da şekilleniyor.

Komponent tedarikçilerimizin kendi alanlarında yaptıkları geliştirmeler de urun geliştirmesinde önemli rol oynuyor tabii ki.

ErP Yönetmeliği’nin size ne tür katkıları oldu?

Henüz etkilerini pazarda çok görmeye başlamamış olsak da AB yönetmeliklerine uyum sürecinde yayınlanan bu yönetmeliğin yakıt tüketiminde yüksek tasarruf sağlayacağı ortada.

Öte yandan, çevre sağlığı açısından da büyük faydası olacak. Şöyle ki yoğuşmalı bir cihazın bacasından çıkan dumanın siyah olduğunu göremezsiniz. Yoğuşmalı kombi ve kazanlar, konvansıyonel olanlara göre çok daha az zararlı baca gazı emisyonuna sahip Ayrıca, etiketleme sayesinde tüketiciler cihazlar arasındaki verim farkını çok daha kolay gorup karar verebilecek.

Son olarak şunu da ekleyeyim; tebliğde 70 kW ve altındaki kapasiteye sahip cihazların ses seviye sınırları da belirtildiğinden ve etikette gösterileceğinden bu konuda üreticiler arasında bir rekabet olacak. Sonuçta tüketiciler çok daha sessiz cihazlara kavuşacak. Tüketiciler konvansiyonel bir kombi ya da kazan yerine yoğuşmalı kombi ve kazan alacakları için, ilk etapta biraz daha yüksek bir ilk yatırım bedeli ödeyecek.

Ancak yaklaşık 2 yıl içinde yüksek verim nedeniyle kendini amorti edip sonrasında aile bütçesine katkı sağlayacağından, cihaz ekonomik ömrü açısından baktığımızda, son kullanıcılar da bu geçişten ekonomik yarar sağlayacak.

Biz her zaman imalattan, satış ve satış sonrası hızmetlerekadar tüm safhalarda kaliteyi ve emniyeti ön planda tuttuğumuz için bu konudaki giderlerimiz bir hayli yüksek iklimlendirme sektöründe Alarko Carrier kadar çok sayıda kalite sistem belgesine sahip olan çok az sayıda firma olduğunu görüyoruz.

Yönetmelik sayesinde yoğuşmalı kombi ve kazan gibi daha yüksek teknoloji gerektiren, özellikle kazan dairesinde mühendislik bilgisinin ortaya konulması gereken ürünlerde bizim kalite ve bilgi farkımız ortaya çıkıyor ve tercih nedeni oluyor. Bu nedenlerle yönetmeliğin bizim gibi kalite ve yüksek teknolojiye sahip ürünlere önem veren firmalara daha fazla yarar getireceğini düşünüyorum.

Önümüzdeki kısa ve orta vadeli dönemde gerçekleştirmeyi planladığınız hedefler neler?

Villa pazarına yönelik 35-50 kW kapasite lerdeki premiks tam yoğuşmalı kat kaloriferiyle ilgili Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca, şu an 150 kW’a kadar olan duvar tipi serimizin devamı olarak 180-1000 kW aralığında yer tipi premiks yoğuşmalı kazanlarımızın geliştirme çalışmalarına da başladık. Tüm kombilerimiz şu an akıllı termostatlar ile telefonla uzaktan kumanda edilebiliyor. Bu konuda da çalışmalarımızı hızlandırıp IOT (Nesnelerin İnterneti) konusunda daha detaylı çalışmalar planlıyoruz.

Yapı Malzeme Dergisi - 01.10.2018