Not: Sayfayı düzgün göremiyorsanız, lütfen http://www.alarko-carrier.com.tr/ adresini ziyaret ediniz.

 

Isıtma

 

Nisan 2008

Sayı 26

Isıtma, Hava Koşullandırma, Bina Otomasyonu, Otomatik Kontrol, Su Basınçlandırma, Yedek Parça

Sayın Okurumuz,

Bu bültenle, Alarko Carrier ve Carrier ürünlerinin kullanıldığı bazı projelerle ilgili haberleri ve deneyimlerimizi sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bülten konusundaki düşünceleriniz bizler için yol gösterici olacaktır. Haberleşme adresimiz aşağıda verilmiştir.

Yararlı görürseniz bültenimizi çevrenizde yaymanızdan memnun oluruz.

Bültenle ilgilenmiyorsanız, zamanınızı gereksiz yere almak istemiyoruz.

Adresinizin silinmesi için bu sütunun altındaki e-posta adresimize tıklamanız yeterlidir.

Saygılarımızla...


 

ALARKO ACK3 Serisi Sıvı ve Gaz Yakıtlı Çelik Kazan

 

 

 

 

ALARKO ALG Serisi Doğalgaz Brülörleri

 

 

 

 

ALARKO Tekli Tip Sirkülasyon Pompaları

 

 

 

ALARKO Konforal Genleşme Tankları

 

 

 


ALARKO CARRIER BÜLTENLERİ

- Teknik Bülten

- Yeni Ürün

- Haber

- Gerçek Konfor

Bu bültenlere www.alarko-carrier.com.tr adresinden abone olabilir, eski sayılarına “Bültenler” başlığı altından erişebilirsiniz.


Haberleşme Adresi:

ebulten@alarko-carrier.com.tr


Bülteni almak istemiyorsanız tıklayınız:

ebulten@alarko-carrier.com.tr

Gaziemir’de Alarko Carrier Merkezi Isıtma Sistemleri

Emlak Bankası Gaziemir Konutlarında doğalgaza dönüşüm devam ediyor. Bayimiz Çağdaş Mühendislik’in, Palmiye Sitesi ve Deniz Sitesinde kurduğu sistemler 2007 kış sezonunda çalıştırılmaya başlandı

Palmiye Sitesi herbir bloğu zemin artı 4 kat olan ve 10 bloktan oluşan 104 daireli bir site. Toplam ısınma alanı yaklaşık 10.000 m². Daha önce fuel oil’li kazanla ısınan sitede şimdi 2 adet ACK 3-500 çelik kazan kullanılıyor.

Doğalgaz brülörü tipi ALG 77/2-1”.

Sistemde 3 adet DN65’lik sirkülasyon pompası var. Genleşme tankı ise açık ve 4.500 m³.

Tüm sistem ekopanel 12/31 ile kaskad şeklinde ve dış hava sıcaklığına bağlı olarak otomatik olarak çalıştırılıyor. Kaskad çalışmada önce birinci kazan devreye giriyor. Yeterli ısınma sağlanamazsa ikinci kazan da devreye giriyor.

Her yeni başlangıçta devreye ilk giren kazan yer değiştiriyor, böylece eşit yaşlanma sağlanıyor.

2007 yılı Ekim ayında doğalgaz kullanılmaya başlanmış. Site yönetimi yakıt masrafında fueloil’e kıyasla %50 civarında bir tasarruf olduğunu bildiriyor. Kalorifer tesisatında 10 cm kalınlığında izolasyon kullanılmış. Bu, Kars şartlarında kullanılması gereken izolasyon kalınlığı.

Deniz Sitesinde ise 5 katlı apartmanlar, 4 katlı apartmanlar ve dublex villalar olmak üzere 3 farklı bina tipi var. 5 katlı bloklardan 5 adet, 4 katlı bloklardan 3 adet bulunuyor. Villalalar dublex ve toplam 18 adet. Apartmanlarda her katta 2 daire var. Dolayısıyla sitede toplam 96 hane var. Herbir villa, alt katı 65 m² ve üst katı da 65 m² olmak üzere toplam 130 m²’lik kullanım alanına sahip.

Sitedeki toplam ısıtma alanı yaklaşık 10.000 m². Tüm site tek bir ısıtma merkezinden besleniyor. 2 adet ACK 3-500 çelik kazan kullanılmış.

Doğalgaz brülörü tipi ALG 77/2-1”. Burada da 3 adet 65/13 sirkülasyon pompası var. Sistem Ekopanel 12/31 ile kaskad şeklinde ve dış hava sıcaklığına göre tam otomatik çalışıyor.

İki sistemde de, gidiş hattında üç yollu vana var. Üç yollu vana ısıtma sisteminde, kazandan gidiş ve kazana dönüş su hatları arasına takılıyor. Gidiş ve dönüş sularını belirli oranlarda karıştırarak yakıt tasarrufu sağlıyor ve kazan verimini arttırıyor.