Ana Sayfa | Site Haritası English Intranet

 İÇERİDE VE DIŞARIDA DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN... Toshiba klima

 

Alarko Carrier'dan Haberler

 
     
 

 
 

(soldan sağa) Önder Şahin, Leyla Alaton, İshak Alaton, David Apel ve Ayhan Yavrucu

 
     
 

 
 

Davetliler fabrikayı gezerken

 
   
 

Radyatör Fabrikası Ek Tesisi Hizmete Açıldı
Panel Radyatör Üretimi İki Katına Çıkıyor

 

İshak Alaton, “Bu sadece bir ek yatırım değil, 22 yıllık bir fabrikanın modernleştirilmesi projesidir”
 
Alarko Carrier, iç ve dış pazardaki panel radyatör talebini karşılamak amacı ile Dudullu Panel Radyatör Fabrikası’nın üretim kapasitesini iki katına çıkartan ek üretim hattını, 25 Mayıs Perşembe günü yapılan bir törenle hizmete soktu. 12 milyon USD’lik bu ek yatırım ile panel radyatör üretim kapasitesi yıllık 1000 metreye ulaşacak.

Toplantıya Alarko Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı İshak Alaton, Carrier EMEA (Avrupa, Orta Doğu, Afrika) Başkanı David Apel, Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, Alarko Şirketler Topluluğu Genel Koordinatörü Ayhan Yavrucu, ve Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin katıldı.

Bir Hayalimiz Daha Gerçekleşiyor

Ek tesisin açılışında oldukça duygulu konuşma yapan İshak Alaton şunları söyledi: “1954 yılında bir süre önce kaybettiğimiz ve çok özlediğim Üzeyir Garih ile kurduğumuz şirketin bu günlere geldiğini görmek benim için büyük bir mutluluk. Bu gün buraya bir hayalimizin daha gerçekleştiğini görmek için toplandık. Bu mutluluğu paylaşması için Üzeyir Garih’i de davet ettim. Alarko bugün 2. kuşağın yönetiminde daha büyük hedeflere yöneliyor.”

Alaton, açılışı gerçekleştirilen ek yatırımı, sadece bir üretim hattı ilavesi olarak değil, 22 yıllık geçmişe sahip bir fabrikanın iş ve mal akışını modernleştiren bir proje olarak görmek gerektiğini vurguladı.

İshak Alaton, “Tam kapasite ile 3 vardiya çalışan Alarko Carrier Dudullu Panel Radyatör Fabrikası’nın üretim miktarının yarısının, batı Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor olması gurur verici. 12 milyon dolarlık ek yatırım ile ihracatımızı daha da artıracağız” diye konuştu.

2006 yılında hedef 30 milyon USD’lik ihracat

Alarko Carrier Genel Müdürü Önder Şahin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, 2006 yılında Alarko Carrier olarak iç pazarın yanı sıra dış pazara da ağırlık vereceklerinin altını çizdi ve farklı ihtiyaçlara seslenen çeşitli ürünleri ile 2006 yılında toplam 30 milyon USD tutarında bir ihracatı hedeflediklerini belirtti. Önder Şahin, 2005 yılında toplam 225 milyon YTL ciro elde ederek 2004 yılına göre yüzde 15 büyüme kaydettiklerini söyledi. Şahin, 2006 yılında yüzde 10 büyüme ile yaklaşık 250 milyon YTL’ye yakın bir ciro elde etmeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin Tam Üyeliği Avrupa İçin Gerekli

Açılış toplantısında söz alan Carrier EMEA Başkanı David Apel, harika insanlara ve zengin tarihi mirasa sahip bu ülkede olmaktan mutluluk duyduğunu söyleyerek konuşmasına başladı. Ve Türkiye’nin Batı Dünyası için hem sosyal hem de ekonomik öneminin giderek arttığına dikkat çekti. David Apel, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğinin Avrupa için gerekliliğine inandığını, 2001’deki ciddi yavaşlamanın ardından Türk ekonomisinin hızla kendini toparladığını, bunun da Türkiye’nin bölgedeki gücünün ve ekonomik katkısının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Konuşmalardan sonra ek tesis İshak Alaton, David Apel, Leyla Alaton, Ayhan Yavrucu ve Önder Şahin tarafından törenle hizmete açıldı. Daha sonra davetliler fabrikayı gezdiler.

Türkiye’den İhraç Edilen Radyatörlerin En Kalitelisi

Yeni üretim tesisi ile ilgili olarak Fabrika Müdürü Murat Çopur aşağıdaki açıklamayı yaptı: “Mevcut panel radyatör hattımız son 3 yıldır 3 vardiya çalışıyordu. Hem Alarko Carrier Pazarlama Departmanı’nın hem de Avrupa orijinli firmaların yaptığı ısıtma pazar analizlerinde gelecek 10 yıllık pazar ihtiyacı ve toplam ülke üretimi incelendi. Radyatör üretim kapasitemizi artırma konusunda stratejik bir karar verdik ve ikinci üretim hattının kurulmasını programımıza aldık.

“Mevcut panel radyatör üretim hattı tam otomatik. Nominal üretim kapasitesi 100 adet/saat. Kaynak sonrası tüm radyatörlere %100 basınç testi uygulanıyor. Tam otomatik toz boya hattında yüzey hazırlama, yaş ve toz boyaları yapılıyor. Toz boya tesisinde bilgisayar sistemi ile proses kontrol uygulanıyor. Standartların istediği tüm boya testlerini yapabilen bir laboratuvar ile boya kalite seviyesi korunuyor.

“Türkiye ve Avrupa pazarında 10 yıldır panel radyatör satıyoruz. Bu süre içinde şirketimize dönen müşteri şikayetleri % 0,023 civarındadır. Bu veri Avrupa’da ihracat yaptığımız firmalar tarafından ‘Türkiye’den ihraç edilen radyatörlerin en kalitelisi’ olarak yorumlanıyor. Yaşadığımız bu güzel tecrübeyi düşünerek, yeni tesislerde panel radyatör dizaynında ve proses parametrelerinde bir değişikliğe gitmedik. Yeni üretim hattı 115 adet/saat nominal kapasiteli. Birinci kaynak hattından en önemli farkı, otomatik hat besleme ve 33 tip radyatörleri hat içinde üreten ekipmanları. Diğer özellikleriyle birinci hattın hemen aynısı, ancak %15 daha hızlı. Ayrıca eski ve yeni hatlar için üretim planlamasında kullanılmak üzere MIS bilgisayar sistemi de kuruldu. Yeni radyatör hattını yerleştirmek, düzgün malzeme ve ürün akışını sağlamak için var olan fabrika yapısına ek olarak 3.300 m² inşaat yapıldı”.

» Foto Albüm

» Basından

 Ü Geri

 

 

         

ACST Hukuki Şartları ve Gizlilik Hakları © 2009; Carrier Copyright © 2009