Ana Sayfa | Site Haritası English Intranet

 İÇERİDE VE DIŞARIDA DAHA İYİ BİR DÜNYA İÇİN... Toshiba klima

 

Medyada Alarko Carrier

 
     
 

 
 

 
     
   
 

 
   
 

Kombiler Ekonomik Kullanılmıyor

 

Kombilerin kaç derecede çalıştırılacağı, hem konfor şartları hem de enerji ekonomisi açısından önem taşıyor. Alarko Carrier’ın gerçekleştirmiş olduğu “Kombi Kullanım Alışkanlıkları Araştırmasına göre Türk halkının yalnızca % 28’i kombilerini doğru ve ekonomik kullanıyor.

ERA Research tarafından 815 kişi ile görüşerek yapılan araştırma sonuçları Türk halkının kombi kullanımı konusunda yaptığı yanlışları gözler önüne seriyor. Araştırmaya göre, kullanıcıların % 24.9’u evdeyken ve evden çıkarken kombilerini normal ısı derecesinde açık tutuyor. % 18.7’si, kombilerini evdeyken normal ısı derecesinde tutarken, dışarı çıkarken kapatıyor. Oysa kombilerin evde iken normal ısı derecesinde çalıştırılması, evde olunmadığı zaman ise ekonomi sıcaklığına getirilmesi tavsiye ediliyor. Araştırma, Türk halkının yalnızca % 28.1’inin kombilerini buna uygun, doğru ve ekonomik şekilde kullandığını gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların % 61’i gece yatarken de kombilerini aynı ısı ayarında bırakırken, % 39’u kombilerinin ısı ayarlarını ekonomik seviyeye getiriyor. Ekonomik kullanım için ise tıpkı ev dışına çıkıldığında olduğu gibi gece yatarken de kombinin ısı ayarını düşürmek gerekiyor.

Gece kombilerin tamamen kapatılmaması da gerekiyor. Gece, kombisi tamamen kapatılan bir evin, gündüz istenilen konfor sıcaklığına gelmesi için harcanarak enerji, gece evin ekonomi sıcaklığında tutulması için harcanacak enerjiden daha çok oluyor. Araştırma sonuçları, katılımcıların % 24.8’inin, kombilerini, 60 °C ve üzerinde çalıştırdığını gösteriyor. Kombinin 60 °C ve üzerinde çalışması, evin yaklaşık 23-24 °C sıcaklıkta tutulduğu anlamına geliyor. Oturma/salon sıcaklığının 20 °C olması gerektiği göz önüne alındığında, 60 °C ve üzeri kullanım, % 18-24 arasında fazla yakıt tüketildiğini ortaya koyuyor, ideal ve ekonomik kullanım sağlamak için kombinin, kullanıcı tarafından dış hava sıcaklığına göre her gün ayarının artırılması veya düşürülmesi ya da bir oda termostatı ya da radyatörlerde termostatik vana kullanılması öneriliyor. Eğer kullanılan kombi yoğuşmalı ise yoğuşma ve yüksek verim elde edilmesi için kombinin 50 °C’nin altında çalıştırılması tavsiye ediliyor. Araştırma sonuçlarına göre kombi kullananların % 70’i evliyken, % 23’ünün bekar olduğu, ortalama hane halkı kişi sayısının ise 3 kişi ve üzeri olduğu ortaya çıkıyor. 25-55 yaş arasında kullanımın yoğun olduğu ve kadın kullanıcıların çoğunlukta olduğu görülüyor.

Kombi Kullanımında Doğru ve Yanlışlar

• Kombiler, bireyler evde iken normal sıcaklıkta dışarıya çıktıklarında ya da gece yattıklarında ekonomik ayara getirilmelidir.

• Termostatik radyatör vanası istenilen sıcaklığa ayarlanarak belirtilen sıcaklığa geldiğinde sıcak su girişini kapatarak gereksiz enerji kullanımı önleyen bir cihazdır, enerji tasarrufu için kullanımı önerilmektedir.

• Modülasyon yapma özelliği bulunan oda termostatları oda ayarlanan sıcaklığa geldiğinde kombinin alev boyunu kısarak tasarruf sağlar. Enerji tasarrufu için kullanımı önerilmektedir.

• Dış hava sensörü hava sıcaklığına bağlı olarak kombi su sıcaklığını düşürerek hava ısındığında tasarruf sağlar.

• Tam yoğuşmalı kombiler 50 °C ve altındaki kombi sıcaklıklarında baca gazındaki gizli ısıyı yoğuşturup konvensiyonel (geleneksel) kombilere göre % 15-20 oranında, 50 °C üzerinde ise % 5-9 aralığında daha yüksek verime ulaşırlar.

Termodinamik Dergisi-27.10.2011

 Ü Geri

 

 

         

ACST Hukuki Şartları ve Gizlilik Hakları © 2009; Carrier Copyright © 2009